Bondsvoorzitter Donovan Grep is bijzonder misnoegd over de gang van zaken.
Het bedrijf Security Alliance heeft opnieuw een ontslagvergunning aangevraagd voor 70 werknemers. De eerste poging van het bedrijf zou zijn mislukt omdat de aanvraag niet was goedgekeurd door de Arbeidsinspectie. Mitchel Fitz-James, juridisch adviseur van de Werknemersbond bij Security Alliance, zei dinsdag tijdens een persconferentie dat de bond zich vrijdag moet verweren. Naar verwachting wordt eind mei een besluit genomen.

De medewerkers die tewerkgesteld waren bij Newmont Suriname hadden eerder meegedaan aan stakingsacties van de bond. Bondsvoorzitter Donovan Grep geeft aan dat Security Alliance als reden voor het ontslag heeft aangegeven dat deze medewerkers vanwege hun deelname aan de acties niet langer gehandhaafd kunnen worden. Het bedrijf stelt bovendien geen mogelijkheden te hebben om hen elders te plaatsen.

Fitz-James noemt het schrijnend dat de medewerkers, die momenteel op non-actief zijn gesteld, in onzekerheid verkeren en hun vaste lasten niet meer kunnen betalen. Zowel hij als Grep wijzen de ontslagcommissie erop dat een eventueel besluit tot goedkeuring van het ontslag verstrekkende gevolgen zal hebben voor de werknemers en hun gezinnen. “Het bedrijf is de medewerkers nog gelden verschuldigd en probeert zich op deze manier daaraan te onttrekken,” stelt Fitz-James.

De relatie tussen de bond en de directie is ernstig verstoord, waardoor de cao-onderhandelingen al enkele maanden stilliggen. “Mensen verdienen nog steeds slechts US$ 350 per maand, terwijl er een kinderbijslag van slechts SRD 15 wordt uitbetaald. De 13e maand of kerstgratificatie is niet eens uitbetaald,” zegt Grep. Hij wijst bovendien op de mensonterende werkomstandigheden. “Beveiligingsmedewerkers moeten hun behoefte doen in een krant of urineren in een fles. Sommigen doen het letterlijk in hun broek omdat ze niet op tijd worden afgelost,” zegt hij.

Grep roept het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid en Jeugdzaken op om strenger toezicht te houden. Vanwege de slechte arbeidsvoorwaarden voor personeel in de beveiliging en mijnbouwsector, kondigt Grep aan een nieuwe algemene vakbond op te richten. Aan deze bond zullen volgens hem zeker twintig juristen worden verbonden. “Ik verwacht geen makkelijke strijd,” zegt hij. Nadere informatie over de nieuwe bond zal binnenkort worden verstrekt.