Japan kampt met ergste bosbrand in decennia
Maandag meldden autoriteiten dat ongeveer 4.600 inwoners nog steeds een evacuatieadvies hebben gekregen vanwege de brand die woedt in de noordelijke regio van Iwate. Vorige week is daarbij minstens één persoon om het leven gekomen.
De brand, die uitbrak in de buurt van de stad Ofunato, is het gevolg van de recordlage regenval in het gebied en de warmste zomer ooit in Japan vorig jaar. Klimaatverandering zorgt er namelijk voor dat de temperaturen wereldwijd stijgen.
"Hoewel het onvermijdelijk is dat de brand zich enigszins zal uitbreiden, zullen we alle mogelijke maatregelen nemen om ervoor te zorgen dat er geen gevolgen zijn voor de huizen van mensen", zei premier Shigeru Ishiba in het parlement.
De brand heeft sinds het begin op donderdag ongeveer 2.100 hectare land in de as gelegd, meldde het Amerikaanse agentschap voor brand- en rampenbeheer (FDMA) maandag.
"We onderzoeken nog steeds de omvang van het getroffen gebied, maar het is het grootste sinds de bosbrand van 1992" in Kushiro, vertelde FDMA-woordvoerder Hokkaido zaterdag aan persbureau AFP.
Volgens de FDMA zijn er zondag naar schatting 84 gebouwen beschadigd, maar de details worden nog onderzocht.
Volgens autoriteiten zijn ongeveer 2.000 mensen uit het gebied vertrokken om bij vrienden of familie te verblijven, terwijl meer dan 1.200 mensen zijn geëvacueerd naar opvangcentra.
Beelden van Ofunato op de nationale omroep NHK toonden oranje vlammen dicht bij gebouwen en witte rook die de lucht in kolkte.
Hoewel het aantal bosbranden in Japan sinds de jaren zeventig is afgenomen, registreerde het land volgens overheidsgegevens in 2023 nog steeds ongeveer 1.300 van dergelijke incidenten. Deze incidenten concentreerden zich vooral in de periode februari tot en met april, wanneer de lucht droger is en de wind sterker wordt.
In Ofunato viel in februari slechts 2,5 mm regen, wat het vorige record van 4,4 mm uit 1967 verbrak en onder het gebruikelijke gemiddelde van 41 mm lag.
Sommige soorten extreem weer hebben een welbekende link met klimaatverandering, zoals hittegolven of hevige regenval. Andere fenomenen zoals droogtes, sneeuwstormen, tropische stormen en bosbranden kunnen het gevolg zijn van een combinatie van complexe factoren.
Vandaag
-
07:28
Santokhi roept nieuw parlement op tot samenwerking en rechtsstatelijkheid
-
05:33
Vandaag veel onweersbuien
-
03:35
Penitentiair ambtenaar verdacht van aanranding blijft op vrije voeten
-
01:37
Brute roofoverval Carolinakreek: slachtoffer mishandeld
-
00:34
Adhin: De burger verwacht geen theater, maar waarachtige vertegenwoordiging
-
00:00
VHP geeft strijd om presidentschap nog niet op
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 878
- Santokhi en Simons voeren overleg over democratische transitie
- Man beschoten bij gewapende goudroof in Brokopondo
- Potentiële uitbraak van infectieziekten in Rahemal & omgeving
- Brunswijk ook met VHP ondersteuning vicevoorzitter DNA
- Adhin gekozen tot voorzitter van De Nationale Assemblee
- Brunswijk toegelaten als Assembleelid; geen vicepresident meer
- Brunswijk: Ik blijf vicepresident tot opvolger is gekozen
- Simons: Wie zich niet houdt aan akkoord, stapt eruit
- Brunswijk beëdigd door Parmessar; mogelijk geen vicepresident meer
- Is God almachtig?
- Raadsvrouw van voorganger verdacht van verkrachting pleit voor vrijspraak
- Het blijft onweren in de middag
- 'Hey Daddy': Hoe wereldleiders Trump’s ego strelen
- Moordverdachte sloeg slachtoffer met tas om vermeende seksuele provocatie
- Gregory Rusland unaniem voorgedragen als vicepresidentskandidaat
Eergisteren
- Nieuwe DNA: Voor rust, verantwoordelijkheid en vooruitgang
- Nederland en Panama grootste afnemers van Guyanese offshore olie in 2025
- Taxichauffeur verdacht van verkrachting na aangeboden lift
- Europa zucht onder eerste grote hittegolf van de zomer
- Felle woningbrand aan Duisburglaan
- Aangespoeld lichaam veroorzaakt opschudding aan Mangrovestraat
- Rabin Parmessar beëdigd als fungerend Assembleevoorzitter
- PL toont stembriefje bij verkiezing topfuncties; stelt meldpunt politieke omkoping in
- KPS viert 130-jarig bestaan met feestelijke rondmars
- De aard die de intentie verraadt
- VS stopt beschermstatus Haïtianen per september
- Ook vandaag zon en onweersbuien
- Het kleurrijke Suriname
- PALU: Staatsolie moet spreken voor Suriname; niet namens multinationals
- Beëdiging DNA-leden en verkiezing nieuwe leiding in twee vergaderingen