Karg: Visserijsector bezorgd over blacklisting door EU
Udo Karg, voorzitter van de Suriname Seafood Associatie tevens CEO van SUVVEB NV is bezorgd over mogelijke blacklisting van de visserijsector door de Europese Unie (EU). Hij deelt de kritiek van de Vereniging van Economisten in Suriname (VES) waarbij een mogelijke exportverbod van vis naar de EU wordt geriskeerd. De aanpak van deze kwestie laat te lang op zich wachten en de gevolgen zijn enorm als er maatregelen komen. "Geblacklist worden door de EU staat bijna gelijk aan het uitspreken van 'een vloek' over ons land, wij lopen daardoor het gevaar worldwide als 'untouchable' te worden behandeld", zegt Karg om een reactie gevraagd aan Starnieuws.
De sector heeft meerdere malen de zaak over het illegaal vissen door Guyanese vissers, al dan niet met een Surinaamse vergunning, in de Franse wateren aangekaart. Deze kwestie is ook aan de orde gesteld bij de Franse ambassade. De visserijsector vraagt zich af waarom Suriname is aangeklaagd, terwijl meerdere keren is aangetoond dat de grote boosdoeners uit Guyana komen.
Karg merkt op dat de Fransen een vrij agressief beleid voerden als illegale boten in hun territoriale wateren bezig waren. Afgevraagd wordt waarom er een andere houding wordt aangenomen tegen Guyanese vissers die illegaal bezig zijn. Voorheen werden boten waarmee illegaal werd gevist in brand gestoken of in stukken gezaagd. Nu worden de boten weer teruggegeven. Deze worden weer ingezet en men is weer illegaal bezig, deze keer met gestolen netten van legale vissers voor de kust van Galibi.
Op dit moment is er een internationale trend van daling in visverkopen
voornamelijk veroorzaakt door subsidies van de Chinese overheid en de niet goed
doordachte maatregelen vanuit de Surinaamse overheid, zegt Karg. Het grootste gedeelte van de export uit Suriname gaat naar de Caricom (Jamaica het meest). Ongeveer 20 tot 30% gaat naar de EU. "Dit kan binnen de kortste keren weer stijgen tussen de 35 en 40%. Zo zit de internationale vismarkt nou in elkaar".
De issue van blacklisting door de EU is niet zo zeer de 'EU markt' maar het heeft een internationaal effect. "Voorkomen op de 'EU lijst' van landen heeft een grotere meerwaarde dan welke ISO certificering dan ook! Het omgekeerde is dan ook even hard!", merkt Karg op. Een blacklisting zou ertoe kunnen leiden dat er niet veel meer overblijft van de Surinaamse vissector en daarmee ook de US$ 40 miljoen aan deviezen die ze jaarlijks voor de Surinaamse economie genereert. Bijkans 8.000 gezinnen zijn direct afhankelijk van de sector met en spin-off effect naar 63.000 personen (luchtvracht, zeevracht, brandstof etc).
Er moet richting de EU worden aangetoond wat de Surinaamse overheid en de sector hiertegen doen. Suriname is nog het enige overgebleven Caricomland dat nagenoeg alle visproducten (behalve gerookte vis) mag exporteren naar de EU. Er worden wel voorbereidingen getroffen voor gezamenlijke patrouilles van Suriname en Frans-Guyana.
Vandaag
-
10:51
Braziliaanse man overlijdt bij ATV-ongeval in Nassaugebied
-
10:20
Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek
-
08:18
Iran: Amerikaanse aanval maakt bredere vergeldingsacties legitiem
-
06:16
PL: President moet niet rancuneus doen over Javaans Nieuwjaar
-
05:04
Nog meer onweersbuien in aantocht
-
03:17
Straat van Hormuz inzet in olieconflict Iran-VS
-
01:29
Natio eindigt als laatste in poule A Concacaf Gold Cup
-
00:58
Democratie van onderop: een oplossing voor komende regering
-
00:00
Olieaanval in Iran zet wereld op scherp; VES: Voorkom paniek en prijsopdrijving in Suriname
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 877
- Geen juridische mist: VP-functie en lidmaatschap DNA sluiten elkaar uit
- Nationale Bloedbank krijgt forse donatie van Rotary Quota
- Man steekt ouderlijke woning in brand
- De stem van het volk!
- VHP betuigt medeleven aan NPS na overlijden van parlementariër Patricia Etnel
- Suriname: 'de tantes en ooms' als voedingsbodem voor corruptie
- Iran zweert vergelding na Amerikaanse luchtaanvallen: "Eeuwige gevolgen"
- Samenleving rouwt om Patricia Etnel
- Patricia Etnel is niet meer
- Aardig wat zon met onweersbuien in de middag
- Panama zet grondrechten opzij na rellen over pensioenwet
- Staatsolie: Minder regels, meer actie voor local content
- Trump: Als er geen vrede komt, slaan we opnieuw toe
- Nieuwe DNA komt nu zondag 29 juni bijeen; termijn loopt af
Eergisteren
- VS bombardeert Iraanse nucleaire sites
- Motorrijder zwaargewond door aanrijding op Afobakaweg; overlijdt in ziekenhuis
- Schoten gelost tijdens feest aan Cocobiacoweg
- KPS investeert in M.E. voor aanpak calamiteiten
- Auto beschoten aan Kleine Saramaccastraat
- Ruimtes STVS overhoop gehaald bij inbraak; niets meegenomen
- Arbeid als motor van onze ontwikkeling
- Luchtballoncrash in Brazilië eist minstens acht levens
- Parmessar: Regering-Santokhi laat financiële uitdagingen achter
- De Wil van het Lot
- Hassankhan en Boksteen pleiten voor hervorming verkiezingsproces
- Regen in de ochtend, droog in de nacht
- Internationale Yoga Dag: Een Oproep tot Eenheid en Gezondheid
- Boeroe-herdenking met fly-over, motorfietsen en nuchtere reflectie
- Nieuwe coalitie houdt koers vast ondanks druk rond vicepresidentschap