Column: Wereldnieuws nader belicht
De COP28 en klimaatverandering
In Dubai vindt momenteel de COP28 plaats met 84.000 deelnemers, onder wie veel activisten en lobbyisten. Men praat over maatregelen om klimaatverandering tegen te gaan. Klimaatverandering is een issue die de wereld letterlijk in zijn greep houdt. Op de ene plaats is er meer droogte en op een andere juist overstromingen. Zijn dit normale variaties in het weer of is er iets meer gaande? Wat is de COP? Wat levert het op? Mijn derde column ging al over dit onderwerp en daarin staan een aantal relevante zaken. Deze column gaat over de COP28.
COP is de afkorting voor Conference of the Parties d.w.z. een conferentie van de landen die in 1992 (of later) het VN Klimaatverdrag hebben getekend. Suriname is in 1997 toegetreden tot dit verdrag. In het Klimaatverdrag van 30 jaar geleden is de bezorgdheid uitgesproken over de klimaatverandering en met name de menselijke bijdrage daartoe. Er wordt dan ook aangedrongen om de uitstoot (emissies) terug te dringen. De wetenschap op dit gebied is steeds verder ontwikkeld en men kan vrij goed berekenen hoeveel elk land aan kooldioxide (CO2) en andere schadelijke gassen uitstoot en in welke sectoren en gebieden dat gebeurt.
De COP vergaderingen vinden elk jaar in een ander land plaats en elke keer probeert men wat meer te bereiken. De eerste vergadering is in 1995 in Duitsland gehouden (COP1) met ongeveer 4.000 deelnemers. In 2015 werd te Parijs (COP21) een overeenkomst getekend, waarbij elk land duidelijke klimaatdoelen moet stellen en aangeven hoe zij de emissies gaan verlagen. Een belangrijk streven is om te behoeden dat de aarde meer dan 1,5 graden Celsius warmer wordt, omdat die opwarming een omslagpunt lijkt te zijn voor het leven van de mens op aarde. Het streven is dat elk land in 2030 de emissies met 50% omlaag gebracht heeft. De aarde is inmiddels al 1,2 graden Celsius warmer dan de gemiddelde temperatuur die gemeten is in de periode 1850 tot en met 1900.
Het lukt helaas vele landen niet om hun emissies (flink) omlaag te brengen. Daarom worden er drastischer maatregelen voorgesteld o.m. om het gebruik van fossiele brandstoffen (m.n. aardolie) af te bouwen. Fossiele brandstoffen worden gezien als de belangrijkste oorzaak van de opwarming van de aarde. Tot nu toe was dit onderwerp nooit opgenomen in een eindverklaring van de COP vergaderingen. Nu COP28 in een olieland wordt gehouden en zelfs een oliesjeik als voorzitter heeft, lijkt het moment aangebroken om dat wel te doen. Saudi Arabië en de OPEC hebben echter aangegeven niet achter de uitfasering van olie te staan en zullen zo een tekst niet ondersteunen. Daarnaast zijn er 1.300 lobbyisten voor de olie-, gas- en steenkoolindustrie aanwezig, die zullen proberen om zo een tekst tegen te houden.
De grote oliebedrijven zien hun aanwezigheid echter als belangrijk, omdat zij wel een positieve bijdrage kunnen leveren. Via nieuwe technologieën kan men gassen die bij de productie vrijkomen neutraliseren of ondergronds opslaan (bijv. carbon capture). Daarnaast investeren de bedrijven ook in duurzame energie als alternatief, en kunnen zij carbon credits kopen om hun eigen uitstoot te compenseren. Dinsdag 12 december is de conferentie afgelopen en zal blijken wat er in de eindtekst staat.

Een van de issues die al heel lang speelt betreft financiering van maatregelen en projecten om klimaatverandering tegen te gaan, klimaatrampen te bestrijden, dan wel om aanpassingen te plegen om beter bestand te zijn tegen het klimaat. Al in 2001 (COP7) werd het besluit genomen om een Klimaatfonds (Adaptation Fund) op te zetten. Het was bedoeld om de afspraken van het Kyoto Protocol (COP3, 1997) te financieren. Dit was geen groot succes en landen klaagden dat ze nauwelijks toegang kregen tot het fonds.
In 2009 werd in Denemarken (COP15) het voorstel gedaan om een Green Climate Fund op te zetten. Het fonds was bedoeld om klimaatverandering te bestrijden via mitigatie- en adaptatieprojecten. In 2016 was het fonds -dat vanuit Zuid Korea opereert- volledig operationeel. Het is nu vooral gekoppeld aan projecten in het kader van de Overeenkomst van Parijs.
Marten Schalkwijk
Politiek analist
Vandaag
-
16:52
Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
-
14:50
Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
-
12:48
Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
-
10:45
Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
-
08:47
Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
-
06:52
Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
-
04:54
Zonnige en hete dag
-
02:56
VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
-
00:58
36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
-
00:00
Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken
Gisteren
- 750 jongeren actief met Krin Kondre – president steekt handen uit de mouwen
- Biza belooft versterkt genderbeleid en samenwerking met maatschappelijke organisaties
- Sieraden en grote sommen contant geld buitgemaakt
- Man ingesloten voor stalking, bedreiging en verspreiding intiem materiaal
- In herinnering aan Marijke Indradebie Djwalapersad
- Twee woningen verwoest door brand aan de Oseisistraat
- Veerdienst Albina-St.Laurent opnieuw stilgelegd: reizigers en handelaren gedupeerd
- VS plaatst Colombia op lijst van drugsfalen, Petro reageert fel
- Suzhou: een reis door tijd, tuin en traditie
- Prewien Ramadhin draagt taken over aan nieuwe directeur e-Government
- NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
- Afwisselend weer met verspreide buien
- Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
- Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
- Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
- VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid
Eergisteren
- Bijna tien ongevallen per dag in augustus
- Ex-president Santokhi legde de fundamenten; Simons plukt de vruchten
- Workshop legt basis voor herstel luchtvaart
- Newmont vloeit personeel gefaseerd af; presenteert plannen aan VWA
- Ministerie GBB wint rechtszaak tegen landmeter Winter
- Snel, stil en indrukwekkend: onze eerste hogesnelheidstreinreis in China
- Santokhi’s PR-unit: Royalties-programma is geen politieke stunt
- Een sociologisch pleidooi voor proportionele diversiteit rechterlijke macht
- Universiteit vernoemd naar Claudetta Toney officieel geopend
- Warme dag met bewolkte lucht
- Fed zet stap naar renteverlaging: markten kijken gespannen mee
- Column: Wonden, littekens en de verloren kracht van eenheid
- Acteur Daniël Kolf wint prestigieuze toneelprijs Theo d’Or