Column: Oefenwedstrijden Natio
De Surinaamse mannenvoetbalselectie heeft na een erg turbulente periode alsnog behoud in de A-league van de Concacaf Nations league kunnen bewerkstelligen. Dit mag best wel een goede prestatie worden genoemd, want de omstandigheden waren verre van ideaal. Zo werd er een nieuwe bondscoach aangesteld die er na enkele maanden de brui aan gaf, moest de selectie het een tijdlang stellen met een interim bondscoach, verder kwamen er nieuwe spelers en als laatst, maar niet onbelangrijkst werden er onvoldoende oefenwedstrijden gespeeld. Doordat de samenstelling van Natio vrijwel constant verandert, zijn oefenwedstrijden erg cruciaal in de ontwikkeling van het team.
Over het algemeen zijn oefenwedstrijden voor elke nationale selectie van eminent belang, omdat de groep slechts enkele periodes van het jaar in die samenstelling bijeen is. Spelers komen van hun club waar ze een bepaald patroon gewend zijn, bij de selectie waar de keuzeheer zijn eigen inzichten heeft. Het kost dus tijd en vooral veel oefenen om van de beste spelers een team te smeden. Sommige landen handhaven bondscoaches voor langere periodes (Uruguay is daar een voorbeeld van), zodat een bepaalde speelwijze goed ingeslepen kan worden, Oefenwedstrijden bieden de voetballers de mogelijkheid om te oefenen, trainen en hun vaardigheden te verbeteren zonder de druk van officiële competitie. Op die manier kunnen nieuwe tactieken, strategieën en speelstijlen worden ontwikkeld en getest, zonder vrees om fouten te maken.
Verder komen oefenwedstrijden de teamcohesie ten goede, omdat ze spelers de kans geven om samen te spelen, aan elkaar te wennen en vooral de communicatie te verbeteren, hetgeen van belang is voor de specifieke situatie waar Natio in zit. Ook voor de staf zijn oefenwedstrijden belangrijk, omdat die gebruikt kunnen worden om te weten te komen welke samenstelling het effectiefst is om het gewenste resultaat te bereiken. Oefenwedstrijden zorgen er verder niet alleen voor dat spelers in vorm blijven en wedstrijdritme behouden, maar kunnen spelers mentaal sterker maken. Spelers die tijdens een oefenwedstrijd bepaalde technieken uitproberen, zullen meer zelfvertrouwen krijgen en ook tijdens competitiewedstrijden durven om de tegenstander af te troeven en zo iets toe te voegen aan hun spel, zoals we onlangs hebben gezien bij Ridgeciano Haps in de wedstrijd tegen Grenada.
Een niet te onderschatten voordeel van oefenwedstrijden is de betrokkenheid van het publiek. Door de ongedwongen sfeer is er ruimte voor interactie met het publiek, waardoor er een relatie opgebouwd kan worden tussen de spelers en het publiek. In de specifieke situatie van Natio is dat van eminent belang, gezien de beroepsvoetballers in het buitenland actief zijn en de kans om ze gewoon op straat tegen het lijf te lopen, niet aanwezig is.
Het hoeft geen betoog dat er meer redenen zijn om wel oefenwedstrijden af te werken, dan om het niet te doen. Helaas ziet het er naar uit dat de aanstaande oefeninterlandperiode onbenut gelaten zal worden. Dit is een kwalijke zaak, want het is een gemiste kans om het team verder te laten groeien en zo de teamdynamiek te bevorderen. Daarnaast blijft een gelegenheid onbenut om de relatie met het grotere publiek te verbeteren. Bij tegenvallende prestaties zijn velen geneigd om van alles en nog wat te roepen en vergeten voor het gemak dat er geen oefenwedstrijden zijn afgewerkt, maar het gezegde oefening baart kunst, is een beproefde wijsheid.
Mireille Hoepel
Vandaag
Gisteren
- VN waarschuwt voor 'extreme weersomstandigheden' door intensiverend El Niño
- Derde helft WK 2026: Argentinië overleeft dappere strijd van Kaapverdië na verlenging
- Man met schotwond meldt zich bij poli Nieuw Koffiekamp
- Suriname en Frankrijk werken aan strategische samenwerking
- Derde helft WK 2026: Van underdog naar helden, Egypte overwint Australië in epische strijd
- Vier jaar cel geëist in mensenhandelzaak met Cubaanse vrouwen
- Rouwenden betuigen hun eer terwijl de gedode Iraanse leider Ali Khamenei opgebaard ligt
- BINI plaatst kanttekeningen bij opzet Nationaal Ontwikkelingsplatform
- OM eist 30 jaar cel voor doodsteken 8-jarige stiefzoon
- Man overleden na geweldsincident aan Johannes Mungrastraat
- Derde helft WK 2026: Laatste tickets voor achtste finales in spannende slotdag
- Regering rekent op olie om staatsschuld fors terug te dringen
- SEOB: Economie groeit verder; inflatie en staatsschuld blijven zorgenkinderen
- DNL wil Investeringswet aanscherpen met pakket amendementen
- SLM pakt cargovervoer tussen Miami en Paramaribo weer op
- Hitte houdt aan, later op de dag kans op stevige onweersbuien
- Olieprijzen dalen tot niveau van voor het begin van VS-Iran oorlog
- Derde helft WK 2026: Zwitserland overtuigend langs Algerije naar achtste finales
- Oproep aan president om zich in te zetten voor gezinshereniging oudere Surinamers
- Column: De rekening die niemand wil betalen
- Regering moet SRD 13 miljard financieren om begroting 2026 uit te voeren
Eergisteren
- Herbeoordeling Wiskunde-vakken leidt tot uitstel examenuitslagen HAVO en VWO
- Derde helft WK 2026: Emotionele rollercoaster: Portugal klopt Kroatië, Modric neemt afscheid
- OM: Culturele tradities bieden geen vrijbrief voor seksueel misbruik minderjarigen
- Staande ovatie voor documentaire over Affiba, oudste vrouw van Paramaribo
- Politiefunctionaris slaat hand aan zichzelf met dienstwapen (update)
- Lichaam van vrouw in staat van ontbinding aangetroffen aan Suralcoweg
- Derde helft WK 2026: Oyarzabal leidt Spanje naar ruime overwinning op Oostenrijk
- Staatsolie Foundation geeft O.S. Leiding 8A vernieuwde leeromgeving
- Derde helft WK 2026: Spanje, Portugal en Zwitserland in actie; Wie overleeft de knock-outfase?
- Derde helft WK 2026 : De vloek van de vijfde wedstrijd
- LCB Statement: Van bewustwording naar voorbereiding
- Derde helft WK 2026: Iraans team vertrekt uit WK-basis na moeizaam toernooi vol tegenslagen
- Rusland kondigt monitoringunit aan voor uitvoering regeringsbeleid
- Venezuela: Hulpverleners vrezen gezondheidscrisis na verwoestende aardbevingen
- Warm maar wisselvallig weer
- Nederland reserveert 66,6 miljoen euro voor slavernijprojecten in Suriname
- Column: Van helften naar kwarten
- Coalitie en oppositie lijnrecht tegenover elkaar in slotdebat over begroting