Japan: Supertyfoon noopt evacuatie negen miljoen mensen
Het raakte zondagochtend het meest zuidelijke eiland van Japan, Kyushu, en zal naar verwachting in de komende dagen over het hoofdeiland Honshu trekken.
Tienduizenden mensen brachten zondagnacht door in noodopvangcentra en bijna 350.000 huizen zitten zonder stroom. Het transport en de handel zijn verstoord, en het land maakt zich op voor grootschalige overstromingen en aardverschuivingen.
Nanmadol heeft windstoten tot 234 km per uur veroorzaakt en in sommige gebieden werd 400 mm regen voorspeld in 24 uur.
Hogesnelheidstreindiensten, veerboten en honderden vluchten zijn geannuleerd. Veel winkels en andere bedrijven zijn gesloten en er zijn zandzakken geplaatst om sommige eigendommen te beschermen.
De tyfoon kwam zondagochtend aan land in de buurt van de stad Kagoshima, op de zuidpunt van het meest zuidelijke eiland van Japan, Kyushu.
Een rivier in Kyushu is buiten haar oevers getreden.
De staatsomroep NHK zei dat een man om het leven kwam toen zijn auto onder water kwam te staan, en een andere stierf nadat hij in een aardverschuiving was begraven. Nog één persoon wordt vermist en 87 anderen zijn gewond geraakt.
Op lokale videobeelden is te zien hoe daken van gebouwen zijn gerukt en omgevallen reclameborden.
De storm zal naar verwachting naar het oosten draaien en over het belangrijkste eiland van Japan, Honshu, trekken voordat hij woensdag naar zee zal trekken. De hoofdstad Tokio heeft te maken gehad met zware regenval, waarbij de Tozai-metrolijn is onderbroken vanwege overstromingen.
Voor meer dan 500.000 mensen in de gebieden Kagoshima, Miyazaki, Oita, Kumamoto en Yamaguchi is een alarm van niveau vijf afgegeven, de hoogste op de Japanse rampenschaal.
In totaal hebben ongeveer negen miljoen mensen de opdracht gekregen om delen van de Kyushu-, Shikoku- en Chugoku-regio's te evacueren na een alarm van niveau vier.
Nanmadol is door het US Joint Typhoon Warning Center (JTWC) gecategoriseerd als een supertyfoon, een term die wordt gebruikt voor stormen met aanhoudende windsnelheden van 240 km per uur of meer. Het is het equivalent van een orkaan van categorie vier of vijf.

Reddingswerkers bij een aardverschuiving op het zuidelijk Japanse eiland Kyushu.
Wetenschappers hebben dit jaar een zeer actief orkaanseizoen voorspeld, beïnvloed door een natuurlijk fenomeen dat bekend staat als La Niña.
Warmere zee-oppervlaktetemperaturen in de Atlantische Oceaan en het Caribisch gebied als gevolg van klimaatverandering kunnen ook een impact hebben.
Het Intergouvernementeel Panel voor Klimaatverandering (IPCC) heeft gezegd dat intense tropische cyclonen op wereldschaal waarschijnlijk zullen toenemen.
Vandaag
-
20:16
ECD haalt opnieuw vervallen producten uit supermarkten
-
18:13
Informatie OM over spraakmakende zaak Sunparklaan
-
16:40
SAB NV introduceert PalmX handsanitizer
-
14:37
Staatsolie en Petronas ondertekenen productie-delingscontract voor Blok 66
-
12:35
Energiedeskundige roept op tot hervorming petroleumfiscale regimes in Zuid-Amerika
-
10:33
Voertuigen in beslag genomen in zaak gewapende overval Sun Parklaan
-
08:40
SIPRI waarschuwt: wereld op rand van nieuwe nucleaire wapenwedloop
-
06:39
Oliekoorts legt onze zwakke plekken bloot
-
04:54
Aanhoudende onweersbuien vandaag
-
02:57
Santokhi blijft langer in functie als VVV president moet kiezen
-
00:59
Column: A ten doro... fu lusu den privilege
-
00:00
SEOGS 2025: Surinames grootste energie-evenement maakt sprong voorwaarts
Gisteren
- Verdachte ingerekend voor neerschieten man
- Boetes en herstelverplichting bij politieactie tegen bromfietsoverlast
- OKB beslist op 20 juni over geldigheid verkiezingsuitslag
- Nieuwe parlementaire zittingsperiode start op 30 juni
- Oekraïne: Repatriëring van oorlogsdoden is afgerond
- CBvS: Koersdruk gevolg van sentiment en onzekerheid
- De koers van het wantrouwen
- Monument uit 1926 krijgt nieuw leven als Petrus Donders Jeugdcentrum
- Nieuw S.B.W. als product van de Nederland-Caribisch-Surinaamse rechtsfamilie
- Regenachtig begin van de week
- Israël doodt top van Iraanse Revolutionaire Garde: kerninstallaties en energie-infrastructuur zwaar beschadigd
- Costa Rica wint nipt van Suriname in doelpuntrijke strijd
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- Wisselkoers uit balans: onzekerheid en gebrek aan regie voeden valutapaniek
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 876
- Suriname met voltallige selectie op WK Mixed Martial Arts in Brazilië
- Waardevolle gesprekken en gezelligheid bij Vaderdag activiteit Stichting Rumas
- Pionier van de democratie en eerste vrouwelijke president Nicaragua overleden
- NDP: Vaders houden hoop levend ondanks koers en crisis
- Vaders, de stille bouwers van onze samenleving
- Brigadier JIT opgepakt voor betrokkenheid bij ripdeal aan Sun Parklaan
- Trump-regering overweegt nieuw inreisverbod voor 36 landen
- Eer aan de vaders – het fundament van gezin en natie
- Van klungelig beleid naar een geoliede toekomst voor elke Surinamer
- Jongeren in detentie vinden stem via muziekproject
- Surinames unieke troef in de wereldwijde klimaatstrategie
- Ook regen en onweer op deze vaderdag
- Dodelijke aanvallen tussen Israël en Iran, nucleair overleg stilgelegd
- Dashboard verkiezingen scoort, minder dan 1% verschil met CHS-uitslagen
- Bigi Boy triomfeert bij Dirty Boxing-debuut en krijgt nieuwe uitdager
- DSB faciliteert handel in Staatsolie-obligaties via DCSX en SSX