Column: Redder des Vaderlands
Jopie Pengel, de grote roerganger van de NPS was in 1970 overleden. Zijn opvolger, de jonge dynamische Henck Arron wilde een nieuwe koers varen en ging een verbond aan met de PNR, de partij die niet zo lang daarvoor door de NPS als aartsvijand werd gezien. PNR stond overigens voor Partij van de Nationalistische Republiek. Met het verbond wilde Arron een ereschuld van de NPS aflossen. De partij droeg namelijk al in 1949 - tijdens de campagne voor de eerste verkiezingen op basis van het algemeen kiesrecht - als een van haar slogans: “De NPS blijft strijden voor politieke onafhankelijkheid”.
Aangezien verschillende Nederlandse politici en partijen in de loop der tijd te kennen hadden gegeven Suriname eerder kwijt dan rijk te zijn, was dit des te meer een reden voor Henck Arron met gelijkgestemde partijen de onafhankelijkheid van Suriname te realiseren. Het electoraat bezorgde bij die verkiezingen de Nationale Partij Kombinatie 22 van de 39 parlementszetels. Het VHP-blok moest zich tevreden stellen met de overige 17 zetels.
De onafhankelijkheid werd – wat de Surinaamse zijde betreft - gerealiseerd via een weg met vele hobbels. Als vandaag over dit traject wordt gesproken en alles wat zich daaromheen heeft voltrokken, zal je steeds weer namen horen van Henck Arron, Eddy Bruma, Coen Ooft, Emile Wijntuin, Willy Soemita en hun grote tegenspeler Jagernath Lachmon. De naam van de man die Suriname behoed heeft voor een broederstrijd wordt te weinig genoemd. Ir. George Hindori was de man die onbaatzuchtig zijn politieke carrière terzijde schoof om het nationaal belang te behartigen.
Het was zeer gedurfd van Henck Arron om met een krappe meerderheid in het parlement de realisering van de onafhankelijkheid aan te kondigen. Dat hij niet alle parlementariërs aan zijn zijde had zou spoedig blijken. Het getuigt van moed dat de leiding van de NPS ondanks deze fragiele meerderheid op 14 mei 1975 Salam Somhardo vanwege 'onacceptabel gedrag' uit de NPK zette. Toen de leden Albertina Liesdek-Clarke en Charles Lee Kong Fong de NPK verlieten sloeg de meerderheid van de NPK om in een minderheid van 19 tegen 20 leden.
Dit was het moment waarop George Hindori zich geroepen voelde om dat te doen wat meerdere parlementariërs zouden moeten doen, het nationale belang te doen prevaleren boven het partij- en nog meer boven het persoonlijk belang.
Op 14 oktober 1975 gaf hij middels een televisietoespraak aan voortaan de coalitie te zullen steunen in het bereiken van de onafhankelijkheid. Hindori begreep dat het proces er naartoe onomkeerbaar was. Hij wilde ervoor zorgen dat de prijs om die te bereiken niet hoger werd en Suriname niet als puinhoop onafhankelijk zou worden. De prijs die Hindori zelf betaalde was een hoge. Zijn optreden doet mij vaak denken aan de woorden uit de laatste toespraak van Martin Luther King op 3 april 1968, de nacht voor hij werd vermoord: “We ’ve got some difficult days ahead. But it doesn’t matter with me now”.
Hindori werd de kroonprins in de VHP genoemd. Dat heb ik van horen zeggen. Wat ik wel weet is dat op 19 december 1971 Lachmon en Arron in het Nederlands tv-programma Kort Geding de degens kruisten. Er werd gedebatteerd over de stelling of Suriname vóór 1973 onafhankelijk moest zijn. Arron was voor, Lachmon was tegen de stelling. Zij hadden elk 3 personen – getuigen genoemd - die hen bijstonden om deze stelling te verdedigen. Een van de 3 getuigen van Lachmon was Hindori.
Dat Hindori ondanks zijn mening over het tijdstip waarop de onafhankelijkheid gerealiseerd moest worden in 1975 toch de keuze maakte die hij maakte getuigt van grootheid. Laten we praten over de zelfstandig wording van Suriname maar nimmer vergeten de rol die George Hindori – toen als Redder des Vaderlands – heeft gespeeld.
Vandaag
-
13:14
Onderwijsbonden houden voet bij stuk: Zonder resultaat wordt beraad niet opgeheven
-
13:02
President Simons zoekt in Dominicaanse Republiek naar investeringen voor toerisme en landbouw
-
10:49
Koeweit onder vuur te midden van toenemende spanningen tussen VS en Iran
-
08:51
Uitstel Comptabiliteitswet legt dieper bestuurlijk probleem bloot
-
06:53
Colombia kiest tussen rechts en links in tweede ronde
-
04:55
Onstabiel weer houdt op 1e dag van juni aan
-
02:57
Kookgas opnieuw duurder: prijzen van meerdere cilinders stijgen
-
00:59
Column: De spirituele crisis achter het verval van Surinaams onderwijs
-
00:00
Atompai steunt onderwijsactie: Leerkrachten kunnen niet blijven wachten
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 926
- Twee verdachten aangehouden na achtervolging en mishandeling bromfietser met LVV-voertuig
- Regering belegt spoedoverleg onderwijscrisis; bonden uitgenodigd voor gesprek
- Derde helft WK 2026: Senegal als verrassende outsider met grote ambities
- 16-jarig meisje aangehouden nadat neef gewond raakte bij familieruzie
- Is afwijzing verzoek PG onhoffelijk?
- DNA-voorzitter kondigt evaluatie van nieuw Burgerlijk Wetboek aan
- MP'er komt om bij verkeersongeval op Kwattaweg
- Vertrek Zuid-Afrika naar WK 2026 vertraagd door visumdebacle met Mexico
- Onderwijsbonden bundelen krachten: landelijk beraad, leerkrachten blijven thuis morgen
- Verkiezingen Colombia: Linkse hervormingen vs rechtse veiligheidsmaatregelen
- Verdachte ontkent met klem betrokkenheid bij dood van vriend
- Wereld Anti-Tabakdag: Suriname scherpt strijd tegen nicotineverslaving onder jongeren aan
- Vochtige en onstabiele atmosfeer; regenbuien en onweer voorspeld
- Colombia beschuldigt Ecuador van ‘bewuste inmenging’ in presidentsverkiezingen
- Diaspora-investeringen in Suriname centraal tijdens bijeenkomst in Nederland
- Meerderheid DNA lijkt voor in staat van beschuldigingstelling ex-ministers te zijn; deadline nadert
Eergisteren
- Asfalt, Amateurs en Achterblijven – Waarom Suriname Professionele Bouwers Nodig Heeft
- Aardbeving van 6.0 bij Barbados ook in Suriname gevoeld
- Derde helft WK 2026: Hoe Frankrijk het grootste talentenaanbod in het voetbal creëerde
- Dc's dienen begrotingen voor 2027 in bij minister Huur
- Remmen voertuig dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat functioneerden wel
- Notities uit de behandelkamer; De specialist is onderweg
- Guyana ziet met enorme oliewinsten van Iran-oorlog de groeidruk toenemen
- Politie onderzoekt molotovaanval op gebouw Forensische Opsporing
- VSB waarschuwt voor kloof tussen anti-witwasbeleid en uitvoering
- De prijs van politieke benoemingen
- VSB: Comptabiliteitswet cruciaal voor transparantie en verantwoord financieel beheer
- Bewolkte dag afgewisseld met buien in vrijwel alle districten
- Lula: VS-maatregel ondermijnt Braziliaanse strijd tegen misdaad
- Parlement en regering vinden elkaar: Comptabiliteitswet krijgt tweejarige overgangsperiode
- Regering verdedigt lening van US$ 1,8 miljard: groot deel gebruikt voor oude schulden