Project voor behoud Amazoneregenwoud in uitvoering
De kantoren van CI in Bolivia, Brazilië, Columbia, Ecuador, Guyana, Peru en Suriname, en de Franse regering zullen het project in de Amazonelandschappen (de Amazonia) uitvoeren. In deze zeven landen zal CI direct samenwerken met inheemse volkeren en tribale gemeenschappen om de biodiversiteit en ecosysteemdiensten in hun gebieden te behouden met inachtneming van hun rechten en toegang tot hulpbronnen. Er zal een analyse worden gemaakt van de drijvende krachten en bedreigingen in deze landen om zo de doelstellingen van biodiversiteit en capaciteitsopbouw te definiëren en om mogelijke interventies voor elk land te identificeren, schrijft CI in een persbericht.
Volgens CI dreigt naast het risico van verlies van onschatbare natuurlijke rijkdom, waaronder kostbaar zoetwater, medicinale planten, zuurstof, mineralen en voedsel, ook verlies van de mogelijkheden voor duurzame welvaart voor de aldaar wonende gemeenschappen. Daarom zijn de komende twee tot vijf jaar erg cruciaal voor de Amazonia: de toenemende wereldwijde vraag naar hulpbronnen brengt verdere ontbossing met zich mee, waardoor ook de Amazone regio, haar inwoners én de wereld in gevaar komen.
Bijdrage
Inheemse volkeren en lokale gemeenschappen (IPLC's) wonen en beheren ten minste 25% van het Amazonegebied. Versterking van het IPLC-beheer in deze gebieden zal gemeenschappen in staat te stellen het bos waarin ze leven te beschermen tegen toenemende ontwikkelingsdreigingen en klimaatverandering. Hun actieve bijdrage kan een oplossing zijn voor deze crisis, benadrukt CI.
Verschillende studies hebben uitgewezen dat gebieden die door de lokale bewoners worden beheerd het best worden beschermd tegen ontbossing. IPLC's behoren tot de meest kwetsbaren als het gaat om de negatieve effecten van klimaatverandering, maar ze vormen ook een essentieel onderdeel van de oplossing voor het verminderen van broeikasgassen in regenwoudlanden. Capaciteitsopbouw van gemeenschappen is nodig om de weerbaarheid tegen klimaatverandering te ontwikkelen/vergroten en tegelijkertijd van hun traditionele praktijken te leren. CI geeft aan dat dit vooral geldt in gebieden die buiten het zicht van de nationale overheid vallen, maar die cruciaal zijn voor het tegengaan van de verdere verwoesting van de Amazone.
In het persbericht staat dat staatshoofden van het Amazonegebied de bedreigingen erkennen waarmee de bossen en de bevolking van de Amazonia worden geconfronteerd. Daarom werd op 6 september 2019 het ‘Leticia-Pact’ beklonken voor het Amazonegebied. Op 23 september dat jaar, tijdens de ‘Klimaat Week’ in New York, beloofde de Franse president Emmanuel Macron - voortbouwend op het Leticia-Pact - samen met CI, regeringsvertegenwoordigers en belangrijke belanghebbenden uit het Amazonegebied een nieuw initiatief voor het Amazonegebied.
CI stelt ter ondersteuning van de uitvoering voor om tegen 2025, 72,8 miljoen hectare (21,4 miljoen ha direct en 51,4 miljoen ha indirect) in stand te houden en baanbrekende, nieuwe financiële mechanismen in te zetten om investeringen en stimulansen voor natuurbehoud te bevorderen. Voor het behoud van het Amazone-regenwoud op lang termijn, zijn capaciteit, wilskracht en financiering nodig. Naast capaciteitsopbouw van de IPLC's om zelfstandig leiding te kunnen geven, krijgen ze ook de ‘tools’ om toegang te krijgen tot de financiering die ze nodig hebben om initiatieven uit te voeren om hun bossen te behouden en in hun levensonderhoud te voorzien.
CI-Suriname werkt samen met de Trio en Wayana volkeren bij het beschermen en beheren van de natuur in Zuid Suriname. In 2015 ondertekenden de Inheemse leiders in Zuid-Suriname de TWTIS-verklaring (TWTIS betekent "Wij, Trio en Wayana, beschermen de natuur") voor de bescherming van 7,2 miljoen hectare ongerept tropisch bos. De inheemse leiders gaven hierin uitdrukking aan hun wens om leiderschap en voogdij over de natuurlijke hulpbronnen in deze gebieden waarvan zij traditioneel afhankelijk zijn voor hun levensonderhoud. TWTIS is verbonden met één van de grootste netwerken van beschermde gebieden in de tropen, nl. ‘Parc Amazonian’, die actief is in Frans-Guyana en Toemoekhoemak in Brazilië. Al deze inheemse organisaties zijn cruciaal voor het behoud van het grootste aaneengesloten blok tropisch regenwoud ter wereld (Amazonia) dat belangrijk is voor het in evenwicht houden van het leven op Aarde, benadrukt CI in het persbericht.
Vandaag
-
15:38
Man beroofd in woning: SRD 110.000 buitgemaakt
-
14:37
SRD Check gratis toegankelijk voor Telesur-klanten, ook zonder internet
-
12:42
Kan olie $200 per vat bereiken?
-
10:44
VHP: Navratri als periode van bezinning en vernieuwing
-
08:46
Ten Cate presenteert eindselectie Natio voor WK-playoffs
-
06:51
Damaru nieuwe directeur Anthony Nesty Sporthal, wil NIS nieuw leven inblazen
-
04:55
Warme licht wisselvallige dag
-
02:57
Iran valt Qatarese energiehub aan, na aanval op groot gasveld
-
00:59
Column: Regels tegen spelbederf
-
00:00
Finabank accepteert boete na jaren reputatieschade en krijgt €4,5 miljoen terug
Gisteren
- Wijnerman bespreekt investeringsprojecten en samenwerking tijdens IDB Annual Meeting
- Rishano Santokhi na twee weken vrijgelaten, zaak loopt door
- Centrale Bank tevreden over afhandeling geldtransportzaak 2018
- Regering stelt crisisteam in om gevolgen oliecrisis op te vangen
- Gewapende beroving op man aan de Grensweg
- China biedt Taiwanezen energiezekerheid aan in ruil voor 'vreedzame hereniging'
- NMA traint personeel voor betere milieuregels en controle
- VS breidt $15.000-visumborgstellingsprogramma uit
- Narcoticabrigade vernietigt grote hoeveelheid drugs in Para
- De berg heeft een muis gebaard!
- Seafoodfestival moet sector en horeca dichter bij elkaar brengen
- Een warme dag en licht wisselvallig weer
- Argentinië stapt officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie, volgt VS in breuk
- Suriname en Nederland willen samenwerking verdiepen na eerste gesprek Simons en Jetten
- President grijpt in bij stijgende brandstofprijzen, price cap afgesproken
Eergisteren
- Bestuur OWMCP valt over uitlatingen vakbond
- VN waarschuwt voor recordhonger en groeiend menselijk leed
- Vreedzaam dient initiatiefwet in voor modernisering voedselwetgeving
- OM Nederland: Boete banken bepaald door ernst en omvang zaak
- Somohardjo: Parlement krijgt geen kans om te spreken over rechtsstaat
- Beslag van €5 miljoen komt vrij na schikking DSB in geldzendingzaak
- Banken betalen boetes in geldtransportzaak uit 2018
- Hakrin Bank treft schikking in geldzendingskwestie Nederland uit 2018
- Gewapende woningoverval op bejaarde vrouw in Verlengde Keizerstraat
- Golfstaten onder zware druk door oorlog met Iran: recessierisico groeit
- Parmessar: Verder overleg inzichten wetten rechterlijke macht
- Gajadien vraagt duidelijkheid over wijziging Raad van Toezicht Centrale Bank
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Kharg-eiland: Iran's 'onaanraakbare' olieslagader onder vuur
- Column: Zes plus partijen, vier wetten en veel zijden handschoenen
- DNA vraagt aandacht voor acute problemen rijstboeren in Nickerie