Verontrusting over op hol geslagen wisselkoersen
De abnormale koersexplosie is vanaf 30 januari begonnen, nadat het nieuws bekend was geworden dat een deel van de kasreserve welke door de banken onder beheer van de Centrale Bank van Suriname was geplaatst medio 2019, is gebruikt. De wisselkoersen hebben gelijk gereageerd op het nieuws over de niet legitieme ingreep welke de CBvS had gepleegd op de valutategoeden van de banken. De wisselkoers voor de US-dollar die al geruime tijd onder druk staat wegens de constante schaarste aan contante dollars, is door de toegenomen onrust, onzekerheid en paniek welke is ontstaan door de aanslag op een deel van de kasreserve, verder verergerd.
De dagelijkse stijgingen welke nu worden genoteerd op de parallelmarkt van soms 10 tot 15 punten per dag, lijken echter ook deels door speculatie te worden aangedreven, waarbij sommigen uit zijn om misbruik te maken van de ontstane onzekere en paniekerige situatie. "Wij willen een dringend beroep doen op allen, zowel de aanbieders als vragers van vreemde valuta om NIET mee te gaan met de ontstane valutagekte daar de burgers, de kleine ondernemers noch de bedrijven, gediend zijn met deze absurde wisselkoersen. Een eenmaal losgeslagen wisselkoers is nu eenmaal zeer moeilijk terug te brengen naar aanvaardbare proporties en zullen wij als natie de harde prijs hiervoor moeten betalen indien het leven van alledag ontwricht en onbetaalbaar wordt. De gevolgen van een ontwrichte samenleving zoals toename van de heersende onveiligheid, verdere verruwing van de criminaliteit, armoede, sociale en maatschappelijke onrust, zullen nog lange tijd nagalmen en dat moeten wij niet willen," stellen de cambiohouders.
Bhailal zegt dat een dringend beroep gedaan wordt op de regering en ook de monetaire autoriteiten om de toenemende onrust te doen kalmeren. Er moet zo snel mogelijk een verklaring komen "van wat de juiste stand van zaken is, waar wij als natie precies aan toe zijn en hoe uit deze acute vertrouwenscrisis te geraken. Wij vertrouwen erop dat de banken als de hoeders van de aan hen toevertrouwde gelden van het volk, de vinger aan de pols zullen blijven houden om herhaling van soortgelijke ongewenste excessen, geheel uit te sluiten".
Aan burgers en bedrijven wordt gevraagd NIET mee te jagen op vreemde valuta. Elke aankoop van valuta op de parallelmarkt is zuurstof toevoegen om de koersgekte verder op te stuwen. "Koop alleen uw valuta via erkende instellingen en alleen als zulks strikt noodzakelijk is. Wij hebben een gezamenlijke en gedeelde verantwoordelijkheid als Surinamers, ga niet voor een tijdelijk voordeel of zoete winst… de prijs welke wij als natie zullen moeten betalen voor het opjagen van de koers, zal voor lange tijd bitter en zuur nasmaken", meent de Vereniging van Cambiohouders.
Intussen gaan de prijzen van goederen verder de lucht in. De prijzen van bouwmaterialen en goederen in supermarkten zijn in een week tijd behoorlijk omhoog gegaan. Mensen die huishuur moeten betalen in vreemde valuta zitten met hun handen in het haar. "Deze maand moet ik SRD 3000 hebben om huishuur te kunnen betalen. Vorige maand had ik SRD 2400 neergeteld," zegt een bezorgde huisvader die verschillende banken en cambio's is afgelopen op zoek naar US-dollars.
Minister Gillmore Hoefdraad heeft in De Nationale Assemblee dinsdagavond meegedeeld dat er een plan van aanpak komt om de situatie aan te pakken. Hij verzekerde dat door de maatregelen die getroffen worden de kleine man het niet zal merken. Wat er gaat gebeuren is niet duidelijk.
Vandaag
-
09:15
Eerste kersttoespraak: Paus Leo XIV herinnert aan lijden in Gaza
-
07:36
NDP: Kerst moment van hoop, verantwoordelijkheid en nationale verbondenheid
-
05:41
Su Aid haalt recordbedrag van SRD 6 miljoen op voor Hematologie SVZ
-
04:55
Rustig weerbeeld op Eerste Kerstdag met matige buien
-
02:57
Eerste openbare kerstvieringen in Bethlehem sinds 2022 ondanks aanhoudend geweld
-
00:59
Column: AFCON 2025
-
00:00
Bisschop Choennie: Kerst is een oproep tot hoop, verzoening en verantwoordelijkheid
Gisteren
- Cassatierechtspraak en het OM: staatsrechtelijke grenzen aan politieke hervormingsdrift
- KPS zet drone-unit in voor snellere opsporing en criminaliteitsbestrijding
- SVB-toppers benoemd in FIFA-commissies
- Dollar op weg naar grootste jaarverlies sinds 2017
- Ondernemer in Nickerie aangehouden op verdenking van smokkel
- Goud stijgt boven $4.500; zilver en platina bereiken nieuwe recordniveaus
- Politie ontmantelt autokraaklocatie en houdt meerdere verdachten aan
- Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
- Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
- Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
- Wisselvallig weer met regenbuien
- Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
- Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
- Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent
Eergisteren
- 2 maanden verkeersomleiding kruispunt Washington–Amazone–Guarani–Napelstraat
- Jones waarschuwt voor ‘vergaande bevoegdheden’ in milieuwet
- Boek: Corruptie in Suriname
- NDP herdenkt één jaar overlijden Bouterse: nalatenschap en verantwoordelijkheid
- Olie-inkomsten komen sneller dan we denken: zijn we er ruimtelijk klaar voor?
- Guyana onderschept kwik vermoedelijk gesmokkeld uit Suriname
- Trump waarschuwt Maduro: 'Speel niet te hard'
- Overval op man aan Leysweg: schoten gelost
- Beroving aan Waaierpalmstraat: auto en tas buitgemaakt
- Rechter dwingt Guillermo Samson tot correctie en excuses aan Bouva
- Eugène van der San benoemd tot voorzitter Administratief Beroepsinstituut
- Gedetineerde ontvlucht bij Spoedeisende Hulp
- President Simons belooft structurele aanpak problemen AZP
- Overwegend zonnig weer met bewolking en verspreide buien
- VS roept ambassadeurs terug, ook in Suriname
- Parmessar wil onderzoek uitgifte honderden hectaren grond in Nickerie
- Column: Een wet met een prijskaartje: US$ 20 miljoen en een prullenmand
- Danielle Veira: ‘Ik ben smalend weggezet als een ondeugd en als verdachte’