Column: Crossover
De zwarte Ferrari legt drie rondjes af tot de chauffeur de wagen stil zet, de motor uitschakelt en uitstapt. Hij doet dit middenin beeld. Vervolgens gaat hij demonstratief naast zijn auto staan. De man draagt een onopvallend shirt, spijkerbroek en stevige werkmanschoenen. Verder zien we een baard van een paar dagen, een zonnebril op het hoofd en een vlakke uitdrukking op zijn gezicht. Dan steekt hij maar een sigaret op. De film is inmiddels ruim twee minuten onderweg.
Toon en tempo, kleur en karakter zijn gezet en dit is niet dat je zegt het begin van een actiefilm. Dat kan wel kloppen omdat we naar de laatste film van Sofia Coppola zitten te kijken. Deze Sofia - de dochter van Francis Ford Coppola van onder meer The Godfather en Apocalyps Now - maakte eerder Lost in translation met Bill Murray en Scarlet Johansson en daarin spatte de energie al evenmin van het doek. Maar dat is ook niet de bedoeling. De beelden maken nieuwsgierig genoeg.
Somewhere, zoals de film heet, gaat over het oersaaie bestaan van Johnny Marco, een wereldberoemde filmacteur. Hij woont in een hotel aan de rand van Los Angeles en heeft geen flauw idee hoe hij zijn dagen moet vullen. Geld is het probleem niet maar wat hij ermee aan moet des te meer. Natuurlijk, hij kan paaldanseresssen op zijn kamer laten komen, in het zwembad gaan liggen, drinken, roken en pillen slikken, maar zelfs wanneer er ’s avonds bij terugkomst in het hotel een heftig feestje op zijn kamer aan de gang blijkt te zijn en hij met een knappe blondine in bed belandt, wordt hij daar niet warm of koud van. Integendeel, in wat een broeierige vrijscène lijkt te worden, valt hij tussen de benen van het meisje in diepe slaap.
De film is een minuut of tien oud wanneer Johnny bezoek krijgt van zijn elfjarige dochter. Samen rijden ze in zijn Ferrari naar haar kunstschaatstraining. In een verlaten ijshal volgt opnieuw een lange scène waarin we niets bijzonders te zien krijgen. Althans, het meisje schaatst haar rondjes, maakt elegante buiginkjes en trekt haar gezicht in de plastic plooi om jury’s te pleasen. Johnny zit erbij en kijkt ernaar, onderwijl binnenkomende sms’jes bestuderend. Achteraf blijkt hij geen flauw benul te hebben dat ze op kunstschaatsen zat, maar heel voorzichtig laat hij toch iets van sympathie voor zijn dochter doorschemeren.
Die wordt groter wanneer haar moeder het meisje voor een paar weken bij hem aflevert. Onaangekondigd. Daar weet Johnny aanvankelijk wel iets op. Hij kan haar immers net zo makkelijk meenemen naar de Italiaanse première van zijn laatste film in Milaan. Kunnen ze bijvoorbeeld middenin de nacht in de duurste suite van het chicste hotel de heerlijkste soorten Italiaans ijs bestellen. Maar geleidelijk gaat er iets knagen. Zeker wanneer Johnny zijn dochter in de buurt van Las Vegas met een helikopter aflevert voor een vakantiekamp. Dan krijgt hij schoon genoeg van zijn leven. In de laatste scène van de film rijdt hij LA uit, via wegen die steeds smaller, rustiger en zanderiger worden om ten slotte zijn Ferrari met contactsleutel en al aan de kant van de weg te laten staan en het vervolg van zijn bestaan tegemoet te wandelen.
Einde film. Er is bar weinig gebeurd en toch heb ik me geen moment verveeld. De beelden zijn prima, de acteurs geweldig en de muziek verrassend goed. Geen wonder dat Sofia Coppola met Somewhere de Gouden Leeuw won op het laatste filmfestival van Venetië.
De film gaat inmiddels zijn derde week in bij TBL Cinemas. Het is een voorbeeld van wat directeur Eddy Wijngaarde het crossover genre noemt. Geen kaskraker, geen grote sterren en geen voorspelbaar script. Wel échte films. Ik ga Eddy bellen om te informeren hoe het met de bezoekersaantallen voor Somewhere is gesteld. Afgelopen zondag zaten we met een man of tien in de zaal en met de stevige airco werd het er niet warmer op. Toch kan ik iedereen deze film van harte aanraden. Hoewel het verhaal helemaal niets met Suriname te maken heeft, heb ik meer dan genoeg raakvlakken ontdekt.
Diederik Samwel
Vandaag
Gisteren
- Man aangehouden na vernieling bromfiets met tjap
- Nieuwe Caricom-voorzitter: Regionale eenheid is geen keuze, maar noodzaak
- KLS-vuurwerk veroorzaakt 3 ernstig gewonden; vuurwerkbarometer op stand 6
- Wanneer iedereen zich gezien voelt
- Palestina was in 2025 de dodelijkste plek voor journalisten
- Politie vraagt hulp na dodelijk misdrijf op winkelier in Nieuw-Amsterdam
- Na jaren weer proefzending fruit en gewassen naar Frans-Guyana
- VS kondigt nieuwe sancties aan tegen de Venezolaanse oliesector
- Politieke transitie, economische uitdagingen en toekomstperspectief
- ABOP roept bij start van 2026 op tot zorg voor mentale gezondheid
- Zon, wolkenvelden en buien
- Ontslagen SLM-directieleden misleidden president met onjuiste cijfers
- Dodelijk familiedrama aan de Calcuttastraat: 8-jarige jongen om het leven gebracht
- Column: Decentralisatie van de schoolsport
- President: 2026 jaar van herstel en voorbereiding op toekomst
Eergisteren
- Olietankers bereiken Venezuela nog steeds ondanks Amerikaanse blokkade
- Kinderbescherming: tussen beleidsambitie en structurele tekortkomingen
- De wereld neemt afscheid van 2025 met vuurwerk en ijskoude duiken
- Drie vuurwerkslachtoffers met oogletsel behandeld in SEH
- Vier kinderen Aroma in stilte begraven in Marienburg
- De drie pg's
- Man dood aangetroffen na gewelddadige overval in Nieuw-Amsterdam
- SLM directieleden Gonesh en Baidjoe per direct ontslagen
- Advocaat: Verdachte wist tijdens misbruik niet dat hij met hiv was besmet
- CCK en IRIS bidden voor zielenrust slachtoffers
- VHP: Verantwoordelijkheid, stabiliteit en perspectief voor Suriname
- NDP blikt terug op bewogen 2025 en richt zich op herstel en toekomst land
- Warm en wisselvallig weer met kans op regenbuien
- China opent nieuwe hoofdstukken in grote-landendiplomatie op cruciaal moment
- Column: Een bewogen jaar aan het eind van een tijdperk
- Oudejaarsdag in Commewijne: afscheid van kinderen Aroma