Chinese ambassadeur: Toekomst Suriname rooskleurig
De scheidende ambassadeur is hoopvol gestemd dat de Surinaamse economie weer gaat aantrekken. Tegen eind van het jaar zal de Merian goudmijn operationeel zijn en Staatsolie biedt ook goede vooruitzichten. Yang gelooft dat Suriname de economische problemen te boven komt onder leiding van de huidige regering, in combinatie met inspanningen van verschillende groepen. Volgens hem geven internationale ratingbureaus aan dat de economie van meerdere landen op dit continent in 2016 daalt, en de GPD groei onder de nul zal zijn. “Vergeleken bij de scenario’s, zit Suriname juist goed, omdat het over de exportcapaciteit beschikt van goud, olie, hout en het land zelf dun bevolkt is.”
Commerciële kans grijpen
De bilaterale handel tussen Suriname en China bedroeg in 2015 totaal US$ 253 miljoen. De export naar Suriname is toegenomen, vergeleken met 2013 en 2014. Terwijl de import uit Suriname vrij stabiel is rond de US$ 50 miljoen. Twee jaar eerder was dit US$ 27 miljoen. De handelsbalans is in het voordeel van het Aziatisch land. “Beide landen moeten op het gebied van investeringen hechter samenwerken. Wat zijn de investeringsgebieden en mogelijkheden in elkaars land en hoe kunnen we dit ontwikkelen.” De ambassadeur ziet graag dat Surinaamse zakenlieden zich in China gaan oriënteren, om ‘een gat in de markt’ te zoeken om te investeren of de handel te vergroten. Goede Surinaamse exportproducten kunnen zijn: hout, fruit, visserijproductie, of milieuverontreinigingsvrije landbouwgewassen zijn.
Naast de investeringsmogelijkheden, liggen de commerciële kansen voor Suriname nu meer dan voorheen op het gebied van toerisme. De Chinese middenklasse in grote steden, groeit. In 2015 hebben iets meer dan 100 miljoen Chinezen een buitenlandse vakantie gehouden, zegt Yang. Suriname werkt nu met een toeristenkaart voor China, wat het reizen vergemakkelijkt. “Maar 99% van de Chinezen weet niet waar Suriname ligt. Dus moet Suriname als vakantieland met het natuur- en cultuurrijke product, zwaar op de Chinese markt worden gepromoot.” Volgende maand woont minister Andy Rusland van Transport, Communicatie en Toerisme de ‘First World Conference on Tourism for Development‘ in Beijing bij. Een goede gelegenheid volgens Yang als de minister promotiemateriaal meeneemt en distribueert.
Samenwerking opnieuw definiëren
Voor zijn opvolger ambassadeur Zhang Jinxiong laat Yang geen speciale uitdaging achter. De basis van de coöperatie is op verschillende fronten al goed. “Maar we moeten er meer voor doen om Chinese investeerders aan te moedigen om de uitvoering te versnellen van projecten die aangegaan zijn door de Chinese overheid, bedrijven of joint ventures. Dit zodat we de efficiëntie van de samenwerking vergroten.” Tegelijk vindt Yang dat partijen ook moeten beginnen om het idee van samenwerking opnieuw te definiëren. Hij denkt aan joint ventures of projecten starten op basis van het model ‘bouwen en overdragen’ (build-operate-transfer) of partnerschap tussen de overheid en private sector.
Afhankelijk van de samenwerkingsvorm volgt er een financieringsmodel. “Er zijn vele patronen en modellen die we kunnen hanteren, men hoeft zich niet afhankelijk te maken van ‘concessionele’ of commerciële leningen.” Volgens Yang zullen ook nieuwe Chinese investeerders gebruikmaken van deze opties. Bijvoorbeeld vanuit een financieringsgroep van lokale en Chinese banken, investeren in de woningbouw en deze via hypotheek aanbieden. Traditionele vormen van zakendoen kunnen ook plaats maken voor de nieuwe internet technologievormen. China zelf kent 675 miljoen (mid 2015) netizens (personen die actief internet gebruiken). Het leeuwendeel doet zaken via hun mobiel, tablet of TV. “Wij zijn gereed om deze technologie naar Suriname te brengen.”
40 jaar diplomatieke banden
Op 28 mei gedenken Suriname en China 40 jaar diplomatieke banden. Het heuglijke feit wordt in Paramaribo gevierd met een receptie, uitgifte van een speciale postzegel, Chinese Film Week en foto expositie. Verschillende Chinese delegaties, waartussen zakenlieden, zullen afreizen om dit bij te wonen.
Import uit Suriname - Export naar Suriname
2013 USD 27,956 miljoen - USD 172,998 miljoen
2014 USD 52,557 miljoen - USD 176,906 miljoen
2015 USD 50,796 miljoen - USD 202,207 miljoen
Bron: Economic & Commerical Counselor’s Office Volksrepubliek China
Vandaag
-
18:40
Kerpens officieel VN-ambassadeur: Suriname voor sterkere multilaterale rol
-
16:38
Goede Vrijdag: Een boodschap van liefde, vergeving en dienend leiderschap
-
14:36
Surinaamse ambassade in Den Haag opent condoleanceregister voor Santokhi
-
12:34
Zonder wetgeving geen samenhangend local contentbeleid
-
10:48
Herbenoeming Wolf bij CASAS leidt tot onrust: installatie en kritiek van personeel
-
08:51
Hoe Trumps droom om verrijkt uranium uit Iran te grijpen kan eindigen in een ramp
-
06:46
Herinneringen aan Chan Santokhi, Crimefighter en hoeder van de rechtsstaat
-
04:55
Vochtig weer vandaag; buien in de loop van de dag
-
02:57
Kabinet en diplomaten en anderen tekenen condoleanceregister op Paleis
-
00:59
Column: Herstel begint met liefde en vergeving
-
00:00
Emotioneel afscheid bij 'De Olifant': Brunswijk zichtbaar aangedaan
Gisteren
- Naar duurzame sportontwikkeling in Suriname
- PURP over zichtbare resultaten: Palmentuin, damwand en restauraties centraal
- ATOC en VSH Community Fund versterken ondersteuning kinderen met autisme
- Visserijsector onder druk: Simons en SSA zoeken oplossingen voor EU-risico en illegale visserij
- Bijdrage aan duurzaam beheer van UNESCO Mens- en Biosfeerreservaat in St. Kitts en Nevis
- Olieprijzen stijgen fors, bondgenoten voeren overleg over beveiliging Straat van Hormuz
- In memoriam: Chandrikapersad 'Chan' Santokhi
- Motorrijder komt om het leven bij ongeval te Pikin Saron
- Bundel 'Onafhankelijk' officieel gepresenteerd aan samenleving in volle Tori Oso
- Zon, bewolking en regen zullen elkaar afwisselen
- Hoe NAVO-bondgenoten weerstand bieden tegen Trumps eisen voor oorlog tegen Iran
- Staatscrematie Santokhi op 7 april; regering opent condoleanceregister
- Column: Collectieve schuld
- Abdoel: Jaarverslag Rekenkamer versterkt controle en vertrouwen in overheid
Eergisteren
- Washington zal het Caribisch gebied blijven domineren
- Zestien nieuwe sergeant-majoors versterken Nationaal Leger
- Diakonessenhuis start integraal programma voor moeder- en kindzorg
- Condoleanceregister geopend, nationale rouwdagen afgekondigd voor Santokhi
- Trump kondigt mogelijk einde van oorlog met Iran aan
- Politiebericht over tragisch ongeval in Coesewijnestraat
- VRTS eert rol Santokhi en spreekt waardering uit voor samenwerking met mediasector
- Artikel 140 GW en WIPA en het gelijkheidsbeginsel en het vervolgingsmonopolie
- Dodelijke aanrijding tussen auto en bromfiets op Coesewijnestraat
- Minister Huur ontvangt districtsplannen 2027
- Warme en vochtige 1 april
- Conflict tussen VS en Iran bereikt beslissend moment
- Man ontkent beschuldiging van seksueel misbruik van dochter
- Bouva: Energie moet motor zijn voor brede economische groei Suriname