Perisur traint artsen en verloskundigen
In Suriname overlijden jaarlijks ongeveer 40 op de 1.000 baby’s (4%) vóór, tijdens of na de bevalling. Het Perisur project is een initiatief van het St. Vincentius Ziekenhuis en TNO Gezond Leven in Leiden om iets te doen aan dit relatief hoge sterftecijfer. Het project wordt gefinancierd door de Twinningfaciliteit Suriname Nederland en heeft drie Surinaamse en drie Nederlandse twinningpartners. Naast het St. Vincentius Ziekenhuis zijn ook het Diakonessenhuis en ’s Lands Hospitaal betrokken bij de uitvoering van het Perisur project.
Ongunstige geboorte-uitkomsten
In Suriname eindigt 1 op de 5 zwangerschappen in ongunstige geboorte-uitkomsten zoals doodgeboorte, vroeggeboorte en aangeboren afwijkingen. Deze ongunstige uitkomsten zijn te verbeteren door risicofactoren preventief aan te pakken, meldt Perisur projectleider Ashna Hindori-Mohangoo. Zo blijkt uit onderzoek in Amerika en Nederland dat preventieve interventies zoals groepsbegeleiding van zwangeren kunnen leiden tot een afname van vroeggeboorte. In Suriname wordt ruim 10% van de pasgeborenen vroegtijdig geboren. De behandeling van vroeggeboren baby’s brengt hoge kosten voor de gezondheidszorg met zich mee. Door preventieve maatregelen kan met relatief lage kosten grote gezondheidswinst behaald worden, stelt Hindori-Mohangoo.
Tijdens het preconceptiespreekuur worden koppels met een kinderwens en vrouwen in de vruchtbare levensfase voorgelicht over bevordering van een gezonde zwangerschap en over mogelijke risico’s voor de aanstaande moeder en haar baby. Het goed plannen van een zwangerschap kan leiden tot een optimaal verloop van de zwangerschap, wat weer leidt tot betere resultaten bij de geboorte van de baby. Elizabeth Sheombar, huisarts en themacoördinator preconceptiezorg, is verheugd dat het preconceptiespreekuur succesvol in alle drie deelnemende ziekenhuizen is opgestart.
SamenZwanger
Het SamenZwanger zorgmodel is een nieuwe vorm van verloskundige zorg, waarbij - naast de reguliere één-op-één controles, zwangerschapsbegeleiding in groepsverband plaatsvindt onder leiding van getrainde verloskundigen. Door deze groepssessies zijn zwangere vrouwen actief betrokken bij het zorgproces, steunen zij elkaar en wisselen ze kennis uit. De eerste groep met negen zwangere vrouwen en vier partners werd gedurende 10 sessies in het Diakonessenhuis begeleid. “De dames gingen goed voorbereid het proces van de baring tegemoet met een mooie geboorte-uitkomst als resultaat”, meldt de trotse verloskundige Griselda Vliet-van der Leeuw die de implementatie van SamenZwanger in Suriname coördineert.
Achttien huisartsen en verloskundigen volgden de basistraining en zeventien volgden de advanced training. De trainingen werden afgesloten met een feestelijke certificaatuitreiking voor de uitvoerders van de interventies. De voorzitter van de Perisur Stuurgroep, algemeen directeur Manodj Hindori van het St. Vincentius Ziekenhuis, is blij dat deze twee interventies vaste voet hebben gekregen in de drie ziekenhuizen die participeren in het twinningsproject. Ook de deelname van het Academisch Ziekenhuis Paramaribo aan de trainingen verwelkomde hij, omdat het uiteindelijk de bedoeling is dat de perinatale interventies in alle ziekenhuizen moeten worden uitgevoerd.
Vandaag
-
21:48
Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
-
19:41
Voetbal tussen waarneming en waardering
-
17:36
Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
-
15:33
Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
-
14:27
Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
-
12:22
Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
-
10:20
Geiten als trofeeën
-
08:17
Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
-
06:15
Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
-
04:13
Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
-
02:11
Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
-
01:02
Ken syfilis in 2026
-
00:00
Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in
Gisteren
- Hoogleraar Moomou: Een gedeelde rivier vraagt om gedeelde verantwoordelijkheid
- Rosina
- Amatmohamed vraagt duidelijkheid over importverbod bestrijdingsmiddelen
- Verdachte brand Henck Arronstraat voorlopig vrij; strafzaak opnieuw aangehouden
- Het examen begint in 2028
- Asabina eist duidelijkheid over massale vissterfte
- OIS eist actie van president Simons na milieuramp in Saramacca
- Verdachte in zaak rond vermiste Braziliaanse voorwaardelijk vrijgelaten
- Quorumproblemen overschaduwen unanieme aanname VN-protocol tegen doodstraf
- Opnieuw zeer warm; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Klimaatverandering versterkt droogterisico’s in Europa door extreme hitte
- Column: De goudsector zonder gezag, de les van Sarakreek
- Starnieuws gouddossier 1: Actie tegen Chinese werknemers Sarakreek slechts deel van thriller
Eergisteren
- Reyme slaat alarm over vervuiling Marowijnerivier
- Fiscale ringfencing bij O&G-contractors: eigen mening gaat niet boven de wet
- ATM-transacties per 1 augustus duurder door hogere beheerkosten
- Pawiroredjo wil luxe-uitgaven bij staatsbedrijven bevriezen
- PALU: Regering faalt bij aanpak mogelijke milieuramp in Saramacca
- Twee jaar cel voor bestuurder na dodelijke aanrijding met vijf slachtoffers
- Derde helft WK 2026: Noorwegen dient formele klacht in bij FIFA over opheffing Balogun-schorsing
- RvC-leden TAS vragen rechter vorderingen directeur Jap-A-Joe af te wijzen
- DNA behandelt toetreding Suriname tot VN-protocol tegen de doodstraf
- Guyana: Dodental MV Barima stijgt naar 65
- Opnieuw heet en zonnig; kans op buien vooral in het westen en binnenland
- Speurhondenbrigade Surinaamse politie versterkt met nieuwe voertuigen
- Column: Voetbal of commercie?
- Inflatie in jaartijd 10,5%; vooral groente, fruit en vlees werden duurder