Procesreglement en gedragsregels voor rechters
Het Hof introduceert op 2 oktober, tijdens de opening van het zittingsjaar 2015-2016, het procesreglement voor advocaten-, deurwaarders- en kortgedingrollen (handelsrollen). En een maand later op 6 november volgt de ingebruikname van ‘the Code of Conduct’, de gedragscode voor rechters. “Twee markante momenten voor de Surinaamse rechtspraak.” Beide projecten worden tijdens buitengewone openbare zittingen gelanceerd. Het nieuwe zittingsjaar volgende week vrijdag, wordt geopend met toespraken. Hiermee hervat het Hof een eeuwenoude traditie, die decennia lang was vervaagd. In december 2014 heeft Rasoelbaks de invoering van het procesreglement in het vooruitzicht gesteld. Beide documenten zullen openbaar zijn.
Het procesreglement met 43 artikelen, is een ordening en structuur van rechtszaken, met transparante regels over de wijze van procederen en de termijnen. Een burger kan in het reglement lezen hoe het proces eruit zal zien, wie wanneer en hoe vaak aan het woord komt en op welk moment een vonnis volgt. “De kleine man wil alleen maar snelheid in zijn zaak en zekerheid van de uitspraak op die bepaalde dag.” Advocaten kunnen hun voordeel doen, doordat zij nu zekerheid, transparantie en uniformiteit hebben van wat hen te wachten staat op een rolzitting, schetst Rasoelbaks de werking. “Ze weten welke regels de rechters kunnen toepassen en hoeven bijvoorbeeld geen uitstel meer te vragen, of ze weten hoe te handelen ingeval van overlijden.” Rechters kunnen beter met elkaar afstemmen en zijn gebonden te handelen volgens de doorlooptijd. “Het is een intern document om orde op zaken te stellen, zodat wat wij beloven ‘vonnis op die datum’, ook volgt.”
Geen eindeloze processen
De verwachting is dat processen niet meer eindeloos zullen duren. Stagnaties door uitstellen en andersoortige proceshandelingen zullen tot het verleden behoren. En vonnissen kunnen vooralsnog binnen drie maanden beschikbaar zijn. Het streven is om deze termijn steeds korter te maken. Met het procesreglement komen nu twee in plaats van vijf advocatenrollen. Zo is op de eerste dinsdag in de maand alleen een uitsprakenrol en behandeling van nieuwe zaken. Als die vijf voorheen elke apart 25 nieuwe zaken hadden, zijn alle 125 zaken nu op één rol. Hiermee komen zittingszalen vrij. En op de tweede dinsdag volgen alleen maar uitgestelde zaken.
De Hofpresident noemt het reglement een handzame ordening, omdat de bodemgeschillen de bulk zijn binnen de civiele zaken in eerste aanleg. In deze zaken klagen burgers het hardst en vragen zij keer op keer naar de stand van zaken. “Zij bellen, schrijven brieven en klagen bij hun advocaat ‘den man stel ing uit baka’. Nee, het gaat niet meer eindeloos duren. Burger en advocaat krijgen nu zekerheid.” Het procesreglement zal voorlopig gelden voor advocatenrollen (rechtzoekenden die via een advocaat procederen) en deurwaardersrollen (in persoon procederen of via een gemachtigde die geen advocaat is). Het document is beklonken, na incentives van de Orde van Advocaten, deurwaarders en griffie. Er is rekening gehouden met de praktijk, licht Rasoelbaks toe, “na invoering, volgen evaluatiemomenten om te kijken hoe het reglement functioneert”.
Gedragsregels rechters
De gedragscode waarborgt de zes kernwaarden waarmee de rechtspraak wordt beleefd. Deze zijn onafhankelijkheid, onpartijdigheid, gelijkheid, integriteit, deskundigheid en betamelijkheid. Rasoelbaks benadrukt dat rechters altijd al met gedragsregels werken. Deze krijgen zij mee in hun opleiding en verschillende trainingen. Met de code toont het Hof dat rechters oprecht de gemeenschap op weg naar welvaart en welzijn dienen, conform de kernwaarden. En dat zij het ambt van rechter op een waardige wijze uitdragen. “Het is belangrijk dat de gemeenschap nu ook weet waaraan de rechter zich dient de houden bij het rechtspreken.” Burgers die vinden dat een rechter in strijd met de gedragscode handelt, kunnen hierop een beroep doen, door een klacht in te dienen of de rechter te wraken. Bijvoorbeeld iemand vindt dat de rechter partijdig, onbeleefd is of niet deskundig genoeg in een hoger beroepszaak. Eventuele sancties kunnen een waarschuwing, schorsing of verwijzing naar een gedragsdeskundige zijn. De sanctiebevoegdheid is in handen van de Hofpresident en de leden van het Hof.
De gedragscode is door alle rechters unaniem aangenomen als Hofdocument op 30 juni. Drie jaar lang zijn er interne sessies gehouden. Rasoelbaks geeft aan dat de gedragsregels internationaal verplicht zijn voor de rechterlijke macht. Naast een werkgroep van vier rechters, hebben ook de president van de Caribbean Court of Justice (CCJ) Dennis Byron, Justice Jacob Wit, oud rechter Ewald Ombre en jurist Hans Lim A Po bijgedragen aan de gedragscode voor de Surinaamse rechterlijke macht. “Het is een Surinaams product, geschreven door en voor ons zelf.” De code is gebaseerd op ‘The Bangalore Principles of Judicial Conduct’ en de CCJ gedragsregels.
Vandaag
-
15:57
VHP wil hertelling in meerdere districten; coalitievorming voorbarig
-
15:42
Aankomende coalitie tekent vanavond principe-akkoord
-
15:20
Bhola: Slordigheden verkiezingsproces worden opgeschoond
-
14:57
Sterke vrouwen!
-
13:18
Invalide vrouw komt om bij woningbrand
-
12:39
Ontsnapte arrestant opnieuw aangehouden
-
11:34
Vijf personen dakloos door woningbrand aan Ojamastraat
-
10:15
Hertelling stembureaus Nickerie en Wanica; ernstige fouten geconstateerd
-
09:10
Lagarde: Euro kan alternatief voor dollar worden bij sterkere EU-integratie
-
07:12
Ingrid Bouterse enige lijstduwer gekozen met voorkeurstemmen
-
05:16
Vandaag wat meer zon, maar ook regen
-
03:25
OKB erkent fouten bij stembureau Balingsoela, maar sluit manipulatie uit
-
01:57
Adhin geeft volle ondersteuning aan Simons als presidentskandidaat
-
00:59
Column: De kaarten zijn geschud, schaakspel nog lang niet voorbij
-
00:00
NDP eist onderzoek naar inlevering stembusmateriaal bij hoofdstembureau Wanica
Gisteren
- Ramdin draagt BIBIS over aan Mathoera en vertrekt naar OAS
- Jennifer Simons formeel voorgedragen als presidentskandidaat door NDP
- Kinderen vieren culturele diversiteit bij Villa Zapakara
- Guyana kiest op 1 september nieuwe regering
- NDP behaalt meeste stemmen in Coronie
- Pansa uit felle kritiek op gang van zaken bij stembureau Balingsoela
- Twee arrestanten ontsnappen uit cellenhuis politiebureau Rijsdijk
- Suriname wacht op uitslagen ruim 80 stembureaus
- Jonge man verdrinkt bij oversteken ondergelopen brug
- Olieprijzen licht gestegen na handelsbesluit Trump
- Regeringspartij Venezuela behoudt controle over wetgevende macht
- NDP in feeststemming, maar alert voor verlies ‘verkiezingswinst’
- Santokhi: Gesprekken over coalitievorming na officieel resultaat
- De week begint met regen en onweer
- Ingetogen sfeer bij 'de Olifant': gemengde gevoelens uitslagen
- Strenge controle hoofdstembureau Paramaribo; trage binnenkomst stemdozen
- Goudprijs daalt licht nu Trump deadline voor EU-tarieven verlengt
- Nek-aan-nek race tussen NDP en VHP, definitieve uitslag nog onzeker
Eergisteren
- Borrelpraat no. 873
- Telling stemmen van start, eerste opvallende resultaten
- Verkiezingen Venezuela: Opkomst minder door oproepen tot boycot
- Melding van moord in goudgebied Grankreek
- A20 ziet inventarisatie als prioriteit bij regeermacht
- Digitaal platform kampt met storingen: opkomstcijfers niet volledig
- Para stemt in gemoedelijke sfeer
- OAS-waarnemers onder de indruk van sfeer tijdens stembusgang
- Somohardjo: PL heeft het volk boven politieke macht gekozen
- OKB: Weigeren kiezers op basis van tabletgegevens onwettig
- Opkomst rond 16:00 uur nog geen 50% landelijk
- Noersalim: Iedereen heeft baat bij goed georganiseerde verkiezingen
- Geldige en ongeldige stembiljetten bij de telling
- Rusland: NPS gaat samenleving en partijen verrassen
- Simons: Ik heb ondersteuning om president te worden
- Ramdin overtuigd van eerlijke verkiezingen; vertrekt naar Washington
- Wan Okasi en Koendjbiharie eisen intrekking instructie over stemhulp
- Fouten NDP op RR-stembiljetten in Albina; geen stroom stembureaus
- Vlotte stembusgang in Commewijne
- Eerst werken, dan naar de stembus
- Stembusgang in het binnenland kent veel problemen
- Santokhi: Ons team is klaar om te onderhandelen voor nieuwe coalitie
- 'Waar moet ik stemmen?' – Partijteams helpen zoekende kiezer
- Vlotte stembusgang in bewolkt Saramacca
- Goede toeloop bij Havo 3
- Adhin: Ik ga 1000 procent voor het presidentschap
- Gemoedelijke sfeer in Coronie
- Nickerie volop aan het stemmen
- 74-jarige overlijdt na ongeluk met metalen rolpoort
- ABOP-leider vertrouwt op goede uitslag: ‘De Almachtige beslist’
- OKB: Stem voor de toekomst van Suriname
- Wanica maakt zich op voor stembusgangers
- Verkiezingsdag gestart: Drukte bij hoofdstembureaus
- Regen en onweer op deze verkiezingsdag
- Handelingen op een stembureau kunnen strafbaar zijn
- Laatste voorbereidingen en instructies voor verkiezingsdag
- NDP eist stopzetting publicatie via app