Column: Alleen
Maar vanavond is er iets heel bijzonders. Bij het huis - waar ik het er al eerder over had - staat een mannetje dat met slechts een broek aan en een smartphone in zijn rechterhand zijn smart probeert te delen met de wereld. Dat hoorde ik reeds van een afstand. De overburen zijn - denk ik - kortgeleden verhuisd, dus heeft zijn huilen niet het gewenste effect. Ik heb hem ooit vrolijk voor zijn huis zien rondrennen.
“Mijn moeder heeft me alleen thuisgelaten. Ze zegt dat ze muskietenkaars is gaan kopen, maar het duurt nu al zo lang.” “Laat ze je vaker alleen thuis?”
“Soms, maar dan duurt het niet zo lang als vanavond.”
“Hoe heet je?” Hij noemt zijn naam, maar laat ik hem voor deze gelegenheid Bryan noemen. “Hoe oud ben je?”. “Vijf jaar.” “Ben je alleen thuis?” “Neen, meneer. Me moeder was zwanger en nu heeft ze een baby en nu ben ik alleen met die baby thuis.” “Dus je bent een grote broer?” probeer ik hem te troosten. “Slaapt de baby?” “Ja, die baby slaapt meneer.” “Laten we blij zijn dat die baby slaapt”. “Maar, meneer ik ben alleen. Er is niemand die op me let”. Kijkend naar zijn smartphone denk ik: “Ja, deze apparaten kunnen je een tijdlang bezighouden, maar ze kunnen niet op je letten. Daarvoor zijn ze weer niet smart genoeg.”
Ik ben vanavond laat begonnen met lopen dus kan ik niet langer wachten. “Heb je een stoel of een bank?” Binnen enkele tellen is hij buiten met een bankje dat hij met beide handen stevig vasthoudt. “Als je buiten zit zie je nog wat mensen voorbijlopen of auto’s voorbijrijden. Ik zal mijn route wat inkorten en ben dus gauw terug om met jou op je moeder te wachten.”
Terwijl hij plaatsneemt op het bankje wijst hij mij in het zand de sporen van de banden van zijn moeders auto. Dat lijkt zoiets definitiefs. “Over deze sporen zal ze straks rijden als ze terugkomt,” zeg ik.
Normaal worden tijdens mijn avondwandelingen groeten van degenen die nog van de avondlucht genieten afgewisseld met overdenkingen van persoonlijke, familiaire, zakelijke, nationale en internationale aard. Heel vaak heeft dat ook iets meditatiefs. Maar vanavond staat de kleine Bryan met zijn zorgen centraal. Vele gedachten wisselen zich af in mijn hoofd. In dat denkproces passeren vele personen de revue. Lang blijf ik denken aan mijn vriend Harry Mungra en zijn collega psychologen. Zouden zij kunnen aangeven of gebeurtenissen als deze op termijn negatieve gevolgen kunnen hebben voor Bryan? Indien dat het geval is wat zou nu daaraan gedaan kunnen worden om die mogelijke gevolgen te voorkomen. Maar misschien gebeurt er helemaal niets negatiefs en is het de harde zijde van een ontwikkelingsproces.
Ik kort mijn route in zoals ik Bryan had beloofd. Als ik dichtbij zijn huis ben zie ik dat hij niet meer buiten zit. De auto van zijn moeder - met de door hem opgegeven kleur - staat weer op het voorerf.
Bij thuiskomst word ik door mijn vrouw ontvangen met de vraag: “Wat beleefd?” Verontwaardig vertel ik het verhaal van de jongen die door zijn moeder thuis gelaten is. Ze zei iets te moeten gaan kopen, maar dat het vandaag langer dan normaal duurde voor ze thuiskwam. Mijn vrouw denkt geen seconde na en zegt: “maar vandaag is het toch Chinees Nieuwjaar?” “O, ja de enige dag in Suriname waarbij je haast geen winkel open zal vinden.” Hopelijk zal het jaar van de draak voor Chinezen en alle anderen – ook in Suriname beter verlopen dan die avond tot dan verliep voor de kleine Bryan.
Vandaag
-
09:10
Bond OW eert Anton de Kom met kranslegging en opruimactie
-
07:12
Dag van de Arbeid: Surinaams Erfgoed van strijd en solidariteit
-
05:14
Afwisselend bewolking en regen
-
04:53
DNA-kandidaat Jamiro Pink beschuldigd van verkrachting
-
03:27
Vakcentrale C-47 wijst vervolg IMF-programma af
-
01:53
Persrechter: Toegeven aan eisen politieke partijen zou verkiezingen in gevaar brengen
-
00:59
Column: Geen zuivere koffie
-
00:00
Mathoera voor presidentschap: Geen één-twee met Santokhi
Gisteren
- PAHO: Grote tekorten aan zorgpersoneel dreigen in Amerika's
- Suriname moet eerst zijn bestuursrecht versterken
- NDP treurt om het overlijden Wijdenbosch – staatsman, bouwer en mentor
- Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking op 1 mei
- Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: drie aanhoudingen
- Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiliging
- Bedrijfsleven Guyana keert zich tegen geweld en chaos
- Veiligheidsman president trekt vuurwapen na ruzie met brandweerman
- SWOS neemt actie: Onvrede over uitblijven CAO-akkoord bij Staatsolie
- Ex-president Wijdenbosch overleden
- Ook VMS vraagt uitstel invoering NBW wegens gebrekkige voorbereiding
- 41 ondernemers krijgen financiële steun via SURGE-project
- Zaaien met olie
- Kans op korte buien in de middag
- Canadese liberalen winnen minderheidsregering
- Toekomst agrarische sector centraal tijdens seminar AdeKUS
- OM en rechter verwerpen verzoek tot vrijlating Hassankhan
Eergisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs