Misiekaba: Geen duimbreed wijken; Amnestiewet toepassen
NDP-ondervoorzitter, minister André Misiekaba (Sociale Zaken & Volkshuisvesting), om een reactie gevraagd, zegt aan Starnieuws, dat hij geen duimbreed wijkt van zijn opvatting dat de Amnestiewet toegepast moet worden. De wet van 1989, die afgekondigd is in 1992, is in 2012 gewijzigd. "Het is de taak van de uitvoerende macht om erop toe te zien dat de wet - die volgens de grondwet voorgeschreven procedure tot stand is gekomen - uitgevoerd wordt. Er moet conform de Amnestiewet gehandeld worden, anders is er sprake van constitutionele anarchie in Suriname. Niemand is daar gebaat bij", benadrukt Misiekaba. Hij was waarnemend fractieleider van de Mega Combinatie toen de wet in april 2012 gewijzigd werd.
In 2012, tijdens het 8 decemberstrafproces, is de periode die genoemd is in de bestaande Amnestiewet, verruimd. Toen is de gehele periode van politiek geweld meegenomen. Bij de verruiming zijn ook andere groepen die buiten de Amnestiewet vielen, meegenomen. "Wij waren van mening dat de wet van toen onder president Venetiaan, niet van rechtvaardigheid getuigde," legt Misiekaba uit. Hij benadrukt dat de wet volgens de regels tot stand is gekomen, door de wetgevende en uitvoerende macht. Het is volgens de politicus onjuist om de wet 'omstreden' of 'controversieel' te noemen. "De werking van de wet die op correcte wijze tot stand is gekomen, kan nooit omstreden zijn".
Toen de wet afgekondigd werd op 5 april 2012, is de behandeling van het 8 decemberproces terecht vier jaar gestaakt door de Krijgsraad, stelt Misiekaba. De rechtbank heeft gevraagd aan het Openbaar Ministerie om de rechtsvraag beantwoord te krijgen of er sprake is van inmenging in een lopende strafzaak. Toen bestond het Constitutioneel Hof er niet. Misiekaba vindt dat er na vier jaar plotseling een foefje is uitgehaald op basis van artikel 137 van de grondwet. Voor zover de rechter in een concreet aan hem voorgelegd geval toepassing van een bepaling van een wet strijdig oordeelt met een of meer der in Hoofdstuk V genoemde grondrechten, verklaart hij die toepassing voor dat geval ongeoorloofd.
Misiekaba merkt op dat de grondrechten in hoofdstuk 5 om de artikelen 8 tot en met 23 gaat. "Welk grondrecht is geschonden? In elk geval is de rechter niet bevoegd om de wetten te toetsen. Dezelfde wet is wel gewoon toegepast in 1992. Mensen hebben amnestie gekregen in alle stadia waarin een zaak zich bevond, zelfs veroordeelden kregen amnestie. De behandeling van het strafproces moest worden stopgezet. De Krijgsraad heeft de hele Amnestiewet terzijde gezet in 2016. De rechter is op de stoel van De Nationale Assemblee gaan zitten." Op basis van artikel 3 van de Amnestiewet moest het strafproces worden stopgezet. De politicus wijst erop dat toen de coalitie-fractie een standpunt heeft ingenomen dat de wet op de juiste wijze tot stand is gekomen en rechtsgeldig is.
Toen de strafeis kwam en nu de uitspraak van 20 jaar cel voor Desi Bouterse, is de opvatting van de NDP niet veranderd, benadrukt Misiekaba enkele malen. "Wij zijn van oordeel en ervan overtuigd dat de amnestiewet uitgevoerd moet worden. Er moet conform de Amnestiewet gehandeld worden". De NDP-topper merkt op dat na de toepassing van de Amnestiewet, ook waarheidsvinding moet komen. De waarheid komt niet naar boven in een eng strafrechtproces. Suriname moet de kans krijgen om zaken te onderzoeken, zodat er nooit meer een herhaling kan plaatsvinden. "Amnestie is een pakket, waarbij een diep en breed onderzoek komt naar waarheidsvinding dat als fundament dient voor verzoening en vrede".
U kunt de Amnestiewet van 1992 zoals gewijzigd in april 2012, hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
05:54
SLM pakt cargovervoer tussen Miami en Paramaribo weer op
-
04:16
Hitte houdt aan, later op de dag kans op stevige onweersbuien
-
02:37
Olieprijzen dalen tot niveau van voor het begin van VS-Iran oorlog
-
02:05
Derde helft WK 2026: Zwitserland overtuigend langs Algerije naar achtste finales
-
01:28
Oproep aan president om zich in te zetten voor gezinshereniging oudere Surinamers
-
00:59
Column: De rekening die niemand wil betalen
-
00:00
Regering moet SRD 13 miljard financieren om begroting 2026 uit te voeren
Gisteren
- Herbeoordeling Wiskunde-vakken leidt tot uitstel examenuitslagen HAVO en VWO
- Derde helft WK 2026: Emotionele rollercoaster: Portugal klopt Kroatië, Modric neemt afscheid
- OM: Culturele tradities bieden geen vrijbrief voor seksueel misbruik minderjarigen
- Staande ovatie voor documentaire over Affiba, oudste vrouw van Paramaribo
- Politiefunctionaris slaat hand aan zichzelf met dienstwapen (update)
- Lichaam van vrouw in staat van ontbinding aangetroffen aan Suralcoweg
- Derde helft WK 2026: Oyarzabal leidt Spanje naar ruime overwinning op Oostenrijk
- Staatsolie Foundation geeft O.S. Leiding 8A vernieuwde leeromgeving
- Derde helft WK 2026: Spanje, Portugal en Zwitserland in actie; Wie overleeft de knock-outfase?
- Derde helft WK 2026 : De vloek van de vijfde wedstrijd
- LCB Statement: Van bewustwording naar voorbereiding
- Derde helft WK 2026: Iraans team vertrekt uit WK-basis na moeizaam toernooi vol tegenslagen
- Rusland kondigt monitoringunit aan voor uitvoering regeringsbeleid
- Venezuela: Hulpverleners vrezen gezondheidscrisis na verwoestende aardbevingen
- Warm maar wisselvallig weer
- Nederland reserveert 66,6 miljoen euro voor slavernijprojecten in Suriname
- Column: Van helften naar kwarten
- Coalitie en oppositie lijnrecht tegenover elkaar in slotdebat over begroting
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: VS met tien man naar achtste finales na zege op Bosnië en Herzegovina
- Staatsolie renoveert twee scholen in Commewijne voor SRD 5,2 miljoen
- President wil leerstoel over slavernijverleden en Afrikaanse geschiedenis
- Derde helft WK 2026: Sensationele comeback van België na knotsgekke thriller tegen Senegal
- LVV en FAO ondertekenen projectcontracten ter waarde van bijna SRD 40 miljoen
- A20: Ware vrijheid vraagt om gelijke kansen en sociale rechtvaardigheid
- Derde helft WK 2026: Engeland herpakt zich en krijgt heldhaftig Congo alsnog klein
- ABOP: Keti Koti blijft oproep tot gelijkheid en sociale rechtvaardigheid
- NDP: Keti Koti is ook een oproep om economische vrijheid te realiseren
- Derde helft WK 2026: Grootmachten en underdogs in de knock-outfase
- WhatsApp introduceert gebruikersnamen voor betere privacy: wat verandert er?
- Voetganger (54) overleden na aanrijding aan Belemstraat
- Zon, wolkenvelden en later op de dag regen
- VHP: Herstelgelden moeten de hele samenleving ten goede komen
- Begroting 2026 aangenomen: president Simons roept op tot nationale samenwerking en realisme
- Derde helft WK 2026: Mexico rekent af met Ecuador, 2-0 en gaat naar volgende ronde
- CCK: Herdenking slavernij vraagt om waarheid, verzoening en rechtvaardigheid
- Minister Wijnerman: Begroting 2026 blijft binnen financiële kaders