De olie- en gasmigratiestroom
De toename van Chinese immigratie is opmerkelijk vanwege de geografische afstand tussen China en Suriname. Cubanen, Brazilianen en Venezolanen zijn regionale migranten; Chinezen komen van veel verder. Suriname kent een lange geschiedenis van Chinese immigratie, maar de nieuwe golf heeft andere oorzaken dan die van 1858. De eerste Chinezen arriveerden al in 1858, toen planters het gouvernement vroegen om hulp bij het werven van arbeiders uit Azië. Zij vreesden een tekort aan arbeidskrachten bij de afschaffing van de slavernij. Met de komst van achttien Chinese contractarbeiders op de plantage Catharina Sophia begon een periode van twintig jaar Chinese arbeidsmigratie. Deze eerste generatie Chinezen leverde een blijvende bijdrage aan de multi-etnische samenstelling van de Surinaamse samenleving.
De huidige migratiegolf is echter van een andere aard. Waar de migratie van 1858 voortkwam uit een duidelijke arbeidsbehoefte in Suriname, wordt de hedendaagse instroom gedreven door pull factors - aantrekkingskrachten zoals economische kansen en relatieve politieke stabiliteit. Suriname wordt gezien als een nieuw land van mogelijkheden, mede dankzij de verwachte olie- en gasexploitatie.
Immigratie is wereldwijd een gevoelig thema. In de Verenigde Staten beloofde Donald Trump de grootste deportatie van migranten in de Amerikaanse geschiedenis. In Europa wint de roep om remigratie terrein, met partijen als Alternative für Deutschland (AfD) die dit tot speerpunt hebben gemaakt. Ook in Nederland pleiten verschillende rechtse partijen voor het terugsturen van mensen naar hun land van herkomst. In veel van deze landen worden immigranten verantwoordelijk gehouden voor problemen op het gebied van huisvesting, criminaliteit, religieuze spanningen en identiteitspolitiek. Maar is het sluiten van grenzen of het stimuleren van remigratie werkelijk de oplossing?
Waarschijnlijk niet. Migratie laat zich moeilijk stoppen, maar kan wél gereguleerd worden. Suriname zal, of het dat wil of niet, steeds meer een migratieland worden - vergelijkbaar met Canada, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland. Deze landen hebben migratie niet als bedreiging gezien, maar als een strategisch instrument om hun economie en samenleving te versterken. In Australië en Nieuw-Zeeland wordt bijvoorbeeld gewerkt met een puntensysteem dat migranten selecteert op basis van opleiding, leeftijd en beroep. Afkomst speelt daarbij geen rol; de nadruk ligt op bijdrage en potentieel.
Ook Suriname zou die richting moeten verkennen. Ongecontroleerde migratie kan leiden tot spanningen in de samenleving, maar gereguleerde migratie kan juist kansen bieden. Als Suriname zich werkelijk wil ontwikkelen tot ‘de voedselschuur van het Caribisch gebied’, waarom dan niet gericht migranten aantrekken die ervaring hebben in landbouw en voedselproductie?
De olie- en gasvondsten markeren het begin van een nieuw tijdperk voor Suriname. Maar of dit een zegen of een vloek wordt, hangt voor een deel ook af van de manier waarop het land met migratie omgaat. De uitdaging ligt niet in het tegenhouden van mensen, maar in het verstandig sturen van een beweging die onvermijdelijk is.
John Misidjan
john.misidjan@gmail.com
Bronnen
Donkers, H. (1992, januari 30). Immigratie als oplossing van onze problemen. NRC Handelsblad Bijlage Wetenschap & Onderwijs.
Nederland, N. a. (1999). Chinese contractarbeiders in Suriname 1858-1874. Opgehaald van www.nationaalarchief.nl: https://www.nationaalarchief.nl/onderzoeken/zoekhulpen/chinese-contractarbeiders-in-suriname-1858-1874#collapse-7883
Donkers, H. (1992, januari 30). Immigratie als oplossing van onze problemen. NRC Handelsblad Bijlage Wetenschap & Onderwijs.
Nederland, N. a. (1999). Chinese contractarbeiders in Suriname 1858-1874. Opgehaald van www.nationaalarchief.nl: https://www.nationaalarchief.nl/onderzoeken/zoekhulpen/chinese-contractarbeiders-in-suriname-1858-1874#collapse-7883
Vandaag
Gisteren
- Alles voor macht
- Vader en zoon Mohamed op borgtocht vrij na Amerikaanse uitleveringsaanvraag
- 15 overheidsfunctionarissen getraind in herkenning documentfraude
- Nieuwe stap naar exportgroei met Cost Sharing Grant en gecertificeerde coaches
- Halloween met spanning, stijl en spektakel
- Nieuwe RvC CASAS moet luchtvaarttoezicht versterken en blacklisting EU helpen opheffen
- Defensie neemt verbetering positie veteranen onder de loep
- Oppositieleider Guyana Mohamed gearresteerd op verzoek VS; juridische strijd aangekondigd
- We kopen tijd, maar gebruiken we die ook verstandig?
- Xi roept op tot samenwerking en vrije handel op APEC-top
- Aangifte van poging tot moord SZF-directeur: verdacht materiaal motorkap
- Tenderprocedure verkoop schuldpapier succesvol afgerond
- Orkaan Melissa verwoest Caribische landen, op weg naar Bermuda
- Veel bewolking met kans op regenbuien
- President Simons bezoekt scholen voor kinderen met speciale hulpvraag
- Srefidensi-commissie biedt excuses aan en kondigt verbeterplan aan voor gymnastrade-oefeningen
- Column: Realiteit en waarheid zijn niet populair bij de VHP
- Onderzoek: Cijfers tonen grote instroom Haïtianen, maar weinig werkvergunningen
Eergisteren
- Verdachte van verduistering bij Suribet-shop betwist opgegeven bedrag
- Een halve eeuw van: Afbraak, hypocrisie, corruptie en moreel verval
- Jonge tech-talenten op wereldrobotica-wedstrijd in Panama
- Ruim 30 LO-leerkrachten sluiting training 3x3 basketbal af
- Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium
- Verdachte gewond tijdens aanhouding in Brownsweg
- Suriname maakt indruk op prestigieus mode- en designfestival Nicaragua Diseña
- Bromfietser omgekomen bij aanrijding
- Stichting 8 December: Gerechtigheid blijft de enige weg naar berusting
- Controverse en internationale bezorgdheid bij politie-invallen in Rio de Janeiro
- Verdachte brandstichting Drietabikistraat krijgt 15 maanden celstraf
- Trump en Xi sluiten handelsakkoord en verminderen spanningen in felle VS-China rivaliteit
- Broeierige dag met buien in de middag
- VN roept opnieuw op tot beëindiging van Amerikaanse embargo op Cuba
- Stiefvader die kinderen verwekte bij stiefdochter staat terecht voor misbruik
- Column: Mogelijke scenario’s
- Rob Jetten (D66) grootste winnaar verkiezingen Nederland
- Moertabat blijft bij zijn standpunt: Ik ben klaar met de VHP