PALU: Tijd om te breken met decennia van onrealistisch begroten
Ook president Simons is in haar eerste jaarrede niet verder gekomen dan een onsamenhangende wensenlijst van regeervoornemens. En niemand kan tegen een lijst van wensen zijn. Maar de verantwoordelijkheid van de president moet verder gaan. Er is door haar “kenki a systeem” en door de vicepresident “a nyun pasi” beloofd. Het systeem kan alleen veranderen als we, op basis van een grondige evaluatie, analyse en studie van onze economie en vooral van de prestaties van de overheid, nieuwe samenhangende plannen en begrotingen maken. Tot nu toe hebben alle regeringen nagelaten om daartoe aanzetten te geven door het indienen van de slotrekeningen.
Zo zijn opeenvolgende regeringen in de afgelopen vijf decennia er onvoldoende in geslaagd de Surinaamse economie te versterken. Anno 2025 zijn er daarom nog steeds te weinig sterke Surinaamse ondernemers in onze productiesectoren en zeker ook in de dienstverlening. Als we hadden gekeken naar de factoren waardoor dit is ontstaan, zou president Simons ongetwijfeld tot de conclusie zijn gekomen dat we de Surinaamse overheid ongewenst hebben laten groeien ten koste van het particuliere bedrijfsleven. Dit maakt dat de Surinaamse economie onvoldoende in staat is grote investeringen te verwerken vanwege een tekort aan uitvoeringscapaciteit. Daarom is een voorgenomen overheidsinvestering voor 2026 van meer dan USD 1 miljard niet alleen onrealistisch, maar ook onwenselijk en zeker onmogelijk.
De regering-Simons is ook voortgegaan met het presenteren van een verkeerd begrotingstekort. Alle politieke partijen, inclusief de NDP, leveren kritiek op deze ongezonde wijze van begroten wanneer zij in de oppositie zitten. Maar vanuit de coalitie zien we dat deze partijen doorgaan met het presenteren van een foutief begrotingstekort. Ook Simons maakt zich hieraan schuldig door leningen aan de inkomstenzijde te boeken en daardoor een veel kleiner begrotingstekort (3,5%) te presenteren, terwijl het werkelijke tekort bijna het dubbele daarvan is. Hiermee zet zij “de begrotingspoppenkast” voort.
De PALU roept de regering op te breken met deze begrotingspoppenkast. Met de beloofde “kenki a systeem” en “nyun pasi” kan morgen al gestart worden door de juiste begrotingscijfers te presenteren met meer realiteitszin. Ook kan de regering breken met de traditie om geen verantwoording af te leggen aan De Nationale Assemblée (DNA) over het gevoerde beleid en de belofte van transparantie nakomen. Door de slotrekeningen op tijd in te dienen bij DNA kan voor het eerst in de geschiedenis van Suriname worden begonnen met de evaluatie van de Surinaamse overheid. Met een grondige analyse en studie van de prestaties van de overheid en de economie kan vervolgens een meer realistische begroting worden opgesteld. Het volk kan met realistische plannen rekenen op daadwerkelijke uitvoering van datgene wat elk jaar in beleid wordt beloofd.
Vandaag
-
12:46
Politiebericht over dodelijk incident Passiebloemstraat
-
11:21
Ben ik echt zo objectief?
-
09:23
Man overlijdt na steekpartij aan de Passiebloemstraat
-
08:06
Mia zoekt Antony Loswijk, verdachte in drive-by shooting Emielaan
-
06:52
Volksgezondheid geeft adviezen over rookoverlast Charlesburg
-
04:54
Overwegend droog weer vandaag met kans op lokale buien
-
02:56
Trump overweegt militair ingrijpen tegen cocaïne-infrastructuur in Venezuela
-
00:58
China schenkt Suriname 16 ambulances ter versterking van medische noodhulp
-
00:00
VHP-hoofdbestuurslid Moertabat keert de partij de rug toe
Gisteren
- Update: Politie jaagt op verdachte na dodelijke drive-by shooting aan Emielaan
- De verkiezing van de volgende VN-secretaris-generaal
- Politiebericht over drive-by shooting Emielaan
- Hogerberoepszaak Pikin Saron wordt 4 november hervat; ontevredenheid bij ESAV
- IDB bevestigt steun tijdens strategisch overleg met president Simons
- Diarree-uitbraak in Kwamalasamutu legt kwetsbaarheid basiszorg bloot
- Karan Chablani doodgeschoten bij drive-by shooting aan Emielaan
- Afgetreden RvC meldt: SRD 49 miljoen tegoed op Staat bij bestuurswisseling
- Suriname zet koers naar nationale local content-roadmap
- Gewapende bende overvalt pension aan Chatterpalweg
- Grondenrechtenvraagstuk – een nieuwe toekomst voor Para en alle inheemsen
- Nieuwe lichting strategisch legerkader klaar voor hoogste functies binnen Defensie
- Brand Charlesburg nog niet onder controle; omwonenden klagen over rook en stank
- Wisselvallig weer vandaag met buien
- Sportcentrum SOSIS opnieuw opengesteld voor publiek; JOS neemt beheer terug
- Column: De digitale vuilnisbelt van de politiek
- Bij 80 jaar VN: DNA benadrukt noodzaak multilaterale samenwerking
Eergisteren
- Ramlakhan: Verdachten veroordeeld, ondanks onrechtmatig politieoptreden
- Liefdesrelatie eindigt in diefstal: vrouw voor SRD 150.000 benadeeld
- Recensie: Hariandi Todirijo – Liliek en de onzichtbare spuiter
- ESAV vraagt president om directe ingreep in strafzaak Pikin Saron
- Abos eist ontslag procureur-generaal García Paragsingh
- Tijd voor een nieuwe denkwijze – niet terug naar het verleden
- Balletschool Marlene viert 50 jaar met jubileumvoorstelling ‘The Journey Within’
- Suriname biedt mogelijkheid om 7,95% schuldpapier vervroegd te verkopen
- Amerikaanse troepenmacht groeit in Caribische regio en bij Venezuela
- De beleefde rebel: herinneringen aan Desi Truideman
- VS breidt drugsaanvallen uit naar Stille Oceaan
- Warme broeierige dag; kans op regen in de middag
- Regering kiest Marciano Djanam als nieuwe voorzitter SZF-bestuur
- Column: Natio Uma volledig getransformeerd
- Staatsolie valt onder nieuw ministerie van Olie, Gas en Milieu