Maduro dreigt met noodtoestand te midden van VS-spanningen
“Vandaag is het consultatieproces begonnen … om een noodtoestand uit te roepen in overeenstemming met de grondwet, om ons volk, onze vrede en onze stabiliteit te beschermen als Venezuela militair wordt aangevallen door het Amerikaanse imperium,” zei Maduro in een televisietoespraak op maandag.
Eerder die dag vertelde vicepresident Delcy Rodríguez aan buitenlandse diplomaten dat Maduro een decreet had ondertekend waarin hij zichzelf "bijzondere bevoegdheden" gaf als staatshoofd om op te treden op het gebied van defensie en veiligheid, mocht de VS "het durven ons vaderland aan te vallen".
Het decreet geeft Maduro de macht om soldaten door het hele land te mobiliseren en verleent het leger gezag over openbare diensten en de olie-industrie.
Dit komt terwijl de Amerikaanse president Donald Trump acht oorlogsschepen, een kernonderzeeër en F-35 stealthjagers naar internationale wateren voor de kust van Venezuela heeft gestuurd, ondersteund door F-35’s die naar Puerto Rico zijn gestuurd, in de grootste Amerikaanse marine-operatie in het Caribisch gebied.
Trump heeft herhaaldelijk verklaard dat de VS een anti-drugoperatie voert om de stroom illegale drugs naar het land tegen te gaan, ondanks gegevens van de Verenigde Naties en de VS zelf die aangeven dat Venezuela geen belangrijke bron van cocaïne is voor de VS.
De Amerikaanse marine heeft minstens drie kleine boten in internationale wateren bij Venezuela gebombardeerd, met het argument dat deze betrokken waren bij drugssmokkel.
Bij deze aanvallen zijn minstens 17 Venezolanen omgekomen, wat Venezuela ertoe bracht te spreken van een "ongedekte oorlog" door de VS. Onder leiding van Maduro profileert het land zich als een tegenstander van het door de VS geleide Westerse "imperialisme".
Toch zou het Witte Huis onder Trump van plan zijn de situatie verder op te voeren. Volgens de Amerikaanse omroep NBC News worden plannen gemaakt om "drugshandelaren binnen Venezuela" met luchtaanvallen te treffen.
Maduro verwierp de Amerikaanse beweringen dat Venezuela een grote rol speelt in de drugshandel en zei dat hij wilde dat de relatie tussen de twee landen "historisch en vreedzaam" zou zijn.
Experts van de VN en internationale academici stellen dat de Amerikaanse bombardementen op boten in internationale wateren neerkomen op "buitengerechtelijke executies" van mensen die niet voor de rechter zijn verschenen.
Trump waarschuwde dat Venezuela een "onberekenbare" prijs zal betalen als het land de immigranten niet terugneemt, die hij omschreef als "gevangenen" en "mensen uit psychiatrische instellingen".
De bevoegdheden die Maduro via het decreet heeft gekregen, zijn 90 dagen geldig en kunnen conform de grondwet eenmaal met nog eens 90 dagen worden verlengd.
Vandaag
-
14:43
VHP: Culturele verbondenheid als fundament voor vooruitgang
-
12:45
Negen arrestaties in zaak illegale landingsbaan en semi-onderzeeër bij Witagron
-
11:17
Jesse Jackson, iconisch burgerrechtenleider en presidentskandidaat, overleden
-
09:50
Afval hoopt zich op in Havana door Amerikaanse olieblokkade
-
07:59
Dodelijke val in ravijn eist leven van bestuurder
-
06:53
NDP: Het jaar van beweging en vastberadenheid
-
04:55
Zonnig weer met verspreide buien
-
02:57
Hof corrigeert vervolging Adhin met opvallend hoge schadevergoeding
-
00:59
Column: Synchronisatie werd een salaristijdbom
-
00:00
CLO betrekt loonreeksen rechterlijke macht bij onderhandelingen
Gisteren
- Werkgroep nieuwe loonreeks zorgpersoneel geïnstalleerd
- Staatsolie financiert nieuw archiefgebouw GMD
- India organiseert AI Impact Summit met wereldleiders en techreuzen
- Hoge salarissen: een vertekend beeld te midden van maatschappelijke uitdagingen
- Illegale olieverwerking in Paranam: tankers en loods uitgebrand
- 88 kampen ontruimd in Royal Hill-gebied
- Rusland wijst beschuldigingen vergiftiging Navalny krachtig van de hand
- Gezamenlijke veiligheidsbonden uiten scherpe kritiek op uitspraken Juspol-minister
- VS geeft Trinidad en Tobago licenties voor olie- en gasactiviteiten met Venezuela
- Agroproject moet jongeren warm maken voor landbouwcarrière
- Naar een duurzame en evenwichtige rechtsstaat
- Zon, stapelbewolking en verspreide buien
- Veiligheidsconferentie: toenemende geopolitieke spanningen eisen internationale samenwerking
- Column: Een wereld die bewapent en wegkijkt
- LVV start traject om export van sopropo naar EU te hervatten
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 911
- Grote brand bij olieverwerkingsbedrijf aan Naaldvarenweg
- Soeng Ngie luidt Chinees Nieuwjaar feestelijk in
- BLTO heft staking op, maar actieplan blijft van kracht
- Het verleden is nog zichtbaar in de regering Simons
- Van Dijk en Punwasi herkozen in Advocaten Tuchtcollege
- Man vast na verduistering SRD 60.000 voor houttransport in Meerzorg
- Wereld Kinderkankerdag: Samen bouwen aan hoop, zorg en betere overleving
- Monorath: Vreemdelingenbeleid moet integraal worden aangepakt, boetegelden ‘levensader’
- Tarique Rahman wil Bangladesh democratischer maken na verkiezingsoverwinning
- Warm en vochtige zondag
- Veertig kampen ontmanteld bij grootschalige operatie in Royal Hill–Redi Bergi gebied
- Suriname verdrinkt in bonden
- Institutionele zelfverrijking onder het mom van 'synchronisatie'