De positie van de First Lady of First Gentleman!
In dit besluit, dat nader is gewijzigd, is vastgelegd in welk kader de echtgenote van de president in de hoedanigheid van First Lady binnen het openbaar bestuur, dus het staatsbestel, zal participeren. De enige verplichting was dat er een huwelijksverband moet bestaan tussen betrokkene en de president.
Bij het aantreden in juli 2020 van president Santokhi werd bij Presidentieel Besluit P.B. no. 40, te rekenen vanaf 16 juli 2020, opnieuw ingesteld “Het Instituut van de First Lady”. Daarbij werd vastgelegd dat de First Lady niet beperkt is tot het uitoefenen van de taken en werkzaamheden van het instituut van de First Lady, maar dat de First Lady eveneens alle overige functies van de president uit hoofde van de Grondwet en/of het burgerlijk recht kan blijven uitoefenen of mag aanvaarden.
Onder deze omstandigheden treedt dhr. Glenn Geerlings als First Gentleman in een publieke actie waarbij een principiële stelling wordt ingenomen en vragen worden gesteld waarbij zelfs De Nationale Assemblee en de Grondwet erbij worden gehaald.
De heldere bewoordingen, uitgesproken door de president op 17 juli 2025, worden herhaald: “haar echtgenoot zou geen enkele officiële positie bekleden”. Dat mag een wens zijn van de president, echter maakt de First Gentleman aanspraak op alle voorzieningen genoemd in de bestuursbesluiten.
Wij moeten in dit land proberen te begrijpen dat goedgekeurde wetten, staatsbesluiten en bestuursbesluiten rechtsgevolgen hebben (voor zover niet in strijd met de Constitutie) en dus in de praktijk gehonoreerd dienen te worden.
Als Assembleelid moet het besef aanwezig zijn dat een mondelinge of zelfs schriftelijke mededeling van de president alleen gevolgen kan hebben als dit nader door een besluit met rechtsgevolgen wordt afgedwongen.
De casus Glenn Geerlings is geen incident, maar een uitvloeisel van de herstructurering van het instituut van de First Lady door de vorige president.
Door macht verwerf je geen kennis en ook geen gezag. Het zijn de handelingen die gezag kunnen uitstralen en daardoor gezaghebbend worden.
Het instituut van de First Lady in de regeerperiode augustus 2000 tot en met 12 augustus 2010 werd door de First Lady in die hoedanigheid vanuit een ambtelijke functie vervuld.
Wij moeten inderdaad met zijn allen voorkomen dat ons land terugvalt naar een systeem waarin privérelaties bepalend zijn voor beleid.
Eugène van der San
(gewezen directeur Kabinet President)
Vandaag
-
08:50
LVV bespaart SRD 30 miljoen door werkzaamheden in eigen beheer
-
06:52
Mia Mottley: 'Onze missie is armoede bestrijden en onrecht aanpakken'
-
04:54
Afwisselend bewolkt met kans op lokale buien
-
02:57
Regering staat achter hervorming rechterlijke macht; benadrukt constitutionele zorgvuldigheid
-
00:59
Column: Wanneer een wet klopt, maar moreel ontspoort
-
00:00
LVV doet aangifte wegens onbevoegde beheersdaden op terreinen in Tibiti
Gisteren
- Ultimatum Rosebel loopt af; president zet in op oplossing via overleg
- NDP opent opnieuw Sociaal Maatschappelijk Bureau aan Hoogestraat
- Bangladesh: BNP wint cruciale parlementsverkiezing en zet koers naar politieke stabiliteit
- Het fenomeen corruptie in Suriname
- Atompai eist volledige openheid over salarissen rechterlijke macht
- Rusland verbiedt WhatsApp en stimuleert staatsalternatief
- Aanplant 6.000 zuurzakbomen moet productie en verwerking versterken
- Veiligheid binnenland zwaar onder druk
- Toyota Vitz buitgemaakt bij gewapende overval
- Mia Mottley wint derde termijn met volledige overwinning in Barbados
- Nieuwe niersteenvergruizer AZP niet volledig operationeel; oplossing binnen 2 weken verwacht
- Overwegend warm en deels bewolkt; kans op lokale buien
- Bangladesh kiest in cruciale verkiezingen na Gen Z-revolutie
- Column: De onderste steen moet boven komen
- Chikungunya keert terug: PAHO waarschuwt voor uitbraken
Eergisteren
- NOB lanceert krediet tot SRD 400.000 voor jonge ondernemers
- Bescherming zwakkere partij bij internationale overeenkomsten
- OM roept op voor alertheid tegen pesten; betreurt tragisch overlijden tiener
- Wet Arbeidsadviescollege aangenomen; zittingsduur verlengd naar vijf jaar
- Vrouw gewond bij gewapende straatroof
- ABOP viert 36 jaar: van binnenlandse verzetsbeweging tot nationale machtsfactor
- Diaspora als brug: wat Suriname en India van elkaar kunnen leren
- Woning en zakenpand verwoest door felle brand Jacquelineweg
- Gewapende overval bij Kings Dranken Paleis: geld en vuurwapen buitgemaakt
- Tarieven drukken Colombiaanse bloemenindustrie
- Rosita Leeflang nieuwe directeur van STVS
- Wisselvallig weer met buien
- Goudzoekers Rosebel-Zijin weigeren ontruiming en noemen zich geen illegalen
- Drama aan Velperstraat: Verdachte ook omgekomen
- Column: We’ve come a long way
- Melkcentrale wijzigt naam nieuw product na maatschappelijke kritiek