Klimaatfinanciering voor groen behoud
Het zijn immers de mensen in het binnenland van Suriname die er door de eeuwen heen voor hebben gezorgd dat het ecosysteem en de biodiversiteit in stand zijn gebleven, en zo de basis hebben gelegd voor de conservering van ons oerwoud. Dankzij hen kan Suriname nu op wereldfora pronken met dit unicum: dat we een van de drie landen ter wereld zijn met een CO₂-negatieve status. De interventies van de binnenlandse bewoners in het bos zijn door de eeuwen heen minimaal geweest. Waar primaire bossen werden omgezet in kostgrondjes, herstelt de natuur zich binnen enkele jaren opnieuw tot primair bos.
Een belangrijk deel van mijn jeugd bracht ik door in het oerwoud in het district Marowijne. Ik weet daardoor uit ervaring hoe flora en fauna in balans samenleven. Door de gebondenheid en afhankelijkheid van de binnenlandse gemeenschappen van het bos wordt de biodiversiteit en het ecosysteem op een vanzelfsprekende manier behouden.
Druk van industrieën
De opkomst van de goud-, bauxiet- en houtindustrie zet de biodiversiteit echter zwaar onder druk. Dit kan worden gezien als een verwerpelijke revolutie van buitenaf. De verleiding om hierin mee te gaan is groot, vooral omdat er aan de andere kant nog geen sterke alternatieven voor duurzame ontwikkeling beschikbaar zijn. De wereld beseft dit en stelt terecht financiële middelen beschikbaar om de klimaatdoelen te halen.
Zo is, mede dankzij het optreden van president Jennifer Simons tijdens de Algemene Vergadering van de VN en de lobby van internationale milieuorganisaties, een bedrag van 20 miljoen Amerikaanse dollar toegezegd voor klimaatfinanciering. Dit bedrag kan, door intensiever diplomatiek werk en het uitbreiden van internationale netwerken, nog verder worden opgeschaald.
Capaciteit en transparantie
Capaciteitsversterking en technische ondersteuning van de ministeries van OGM, RO, NH en GBB moeten snel worden opgepakt. Ook bijdragen van de SBB en milieuorganisaties als NMA en CI-Suriname zijn gewenst. Deskundigen van al deze instanties dienen gezamenlijk een transparant financieel plan op te stellen en te presenteren.
Met de op handen zijnde klimaatfinanciering moet de staat de ontwikkeling van het binnenland serieus en structureel opnemen in de nationale ontwikkelingsagenda. Suriname kan het zich niet veroorloven deze unieke kans zonder tastbare resultaten te laten voorbijgaan.
Historisch perspectief
In de afgelopen 50 jaar heeft Suriname miljarden aan buitenlandse middelen ontvangen, onder andere uit Noord-Amerika en Nederland. Bij de onafhankelijkheid in 1975 stelde Nederland 3,1 miljard Nederlandse gulden beschikbaar voor de ontwikkeling van Suriname. Daarnaast zijn sindsdien talloze leningen aangegaan. Toch is er in het binnenland nauwelijks iets zichtbaar van al deze middelen. Dit komt door het structurele gebrek aan publieke voorzieningen in Zuid-Suriname.
Ettiré Patra
Vandaag
-
15:11
Scholen in stad én binnenland starten op 1 oktober
-
13:20
Klimaatfinanciering voor groen behoud
-
11:22
Coalitie wil legalisatie staatsschuld en 11 jaar ruimte voor herstel
-
09:26
Escon trekt duizenden gamers en animefans naar Paramaribo
-
07:28
Wereld Hart Dag: belang van gezonde leefstijl
-
05:31
Het wordt weer een snikhete dag
-
03:33
De wereld erkent Palestina: een groeiende diplomatieke verschuiving
-
01:35
SMA blikt trots terug op 75-jarig bestaan
-
00:59
Column: Meer dan plicht: de kracht van trots en toewijding
-
00:27
Winkelier zet veelpleger vast dankzij camerabeelden
-
00:00
Afreximbank informeert Simons over miljardeninvesteringen in olie- en ontwikkelingsprojecten
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 891
- Tienermeisje vermist: politie doet dringend beroep op samenleving
- Suriname neemt deel aan wereldwijde Bharatloop
- Jaarrede 2025: Tussen reflectie en urgentie
- Trump optimistisch over vredesdeal in Midden-Oosten
- Nieuwe impulsen voor huurcommissie: wet aanpassen aan realiteit
- Minister Bouva pleit voor sterkere rol Global South
- Volksgezondheid roept op tot maatregelen tegen extreme hitte
- De naakte realiteit
- Begrotingstekort blijft motor achter inflatie en wisselkoersdruk
- Zonnige en warme zondag
- Iran roept ambassadeurs terug uit Duitsland, Frankrijk en VK
- Positieve signalen in overheidsfinanciën, maar uitdagingen blijven
- Leiding Staatsolie: Consistente regels voor overheidsafdrachten
Eergisteren
- Van waterdorpen tot eeuwenoude tempels: Jiangsu's tijdloze schoonheid
- Open brief aan de president: Onderwijs in het binnenland – mooie beloftes, bittere realiteit!
- Industrie en creativiteit: Twee zijdes van Jiangsu’s groei
- LVV, padieboeren en molenaars in dialoog voor oplossingen
- Iran roept ambassadeurs terug vanwege herinvoering VN-sancties
- DNA convocaties over rouwbijeenkomst en toelating Santokhi en Doorson maandag
- Aanschouwing van de rol van de partner van de Surinaamse president
- Verzwakte supertyfoon Ragasa trekt naar Vietnam na verwoestingen in China en Hongkong
- SHATA lanceert ‘Pramisi’ voor duurzaam toerisme en afvalreductie
- Zon, bewolking en korte buien
- Woede en protesten bij Netanyahu’s VN-toespraak over Gaza
- Marie Levens spreekt in Brazilië over digitale innovatie en democratie in onderwijs
- Staatsbegroting 2026 heeft tekort van SRD 6,2 miljard