Eta drenkt Nicaragua met regen, dodelijke modderstromen
De storm was verzwakt van een orkaan van categorie 4 die de kust teisterde, maar hij bewoog zo langzaam en liet zoveel regen vallen dat een groot deel van Midden-Amerika zeer alert was. Eta had winden van 80 km per uur en bewoog westwaarts met een snelheid van 11 km per uur.
De langetermijnprognose laat zien dat Eta een draai in Midden-Amerika neemt en zich vervolgens hervormt in het Caribisch Gebied. Mogelijk bereikt Eta Cuba op zondag en Florida op maandag.
Op woensdagochtend bevond Eta zich 215 km ten noordoosten van Managua. Eta kwam dinsdagmiddag aan land ten zuiden van Bilwi nadat het urenlang vlak voor de kust had 'stilgestaan'. De stad met ongeveer 60.000 inwoners zat sinds maandagavond zonder stroom. De straten waren bezaaid met dakbedekking van golfplaten en ontwortelde bomen. Ongeveer 20.000 inwoners van het gebied zaten in opvangcentra.
Landinwaarts, ongeveer 160 km ten westen van waar Eta aan land kwam, kwamen twee goudzoekers om het leven toen een berghelling op dinsdagochtend tonnen modder losliet. Een derde mijnwerker ontsnapte aan de modderstroom en zocht hulp.
Eén lichaam werd geborgen voordat hulpwerkers hun reddingswerkzaamheden moesten stopzetten vanwege het vallen van de avond. Er was vrees dat er meer aardverschuivingen zouden kunnen plaatsvinden naarmate de regen aanhield, zei luitenant Cesar Malespin van de brandweer van Bonanza. Bonanza kreeg last van harde wind en stortregens, zei hij.
De storm drenkt ook het naburige Honduras sinds ten minste zondag met regen. Het land meldde dinsdag zijn eerste stormgerelateerde dood. Een 12-jarig meisje stierf bij een modderstroom in San Pedro Sula, het belangrijkste bevolkingscentrum in het noorden van Honduras, zei Marvin Aparicio van het Hondurese bureau voor noodbeheer.
In Honduras moesten minstens 559 mensen verhuizen naar opvangcentra of naar de huizen van familieleden om aan overstromingen te ontsnappen, zei hij. Volgens hem waren er minstens 25 mensen gered. Zijn bureau meldde dat ten minste zes rivieren aanzienlijke overstromingen veroorzaakten.
Volgens voorspellers kunnen centraal en noordelijk Nicaragua en een groot deel van Honduras 38 cm tot 63,5 cm regen krijgen, met tot 100 cm in geïsoleerde gebieden. Zware regenval was ook waarschijnlijk in het oosten van Guatemala, het zuiden van Belize en Jamaica.
De verwachte hoeveelheden regen leidden tot vergelijkingen met orkaan Mitch uit 1998, één van de dodelijkste Atlantische orkanen in de geschiedenis. Het Amerikaanse National Hurricane Center zegt dat Mitch heeft geleid tot de dood van meer dan 9.000 mensen.
Vandaag
Gisteren
- Rekenkamer onderzoekt sociale bijstand: tekortkomingen in rechtmatigheid vastgesteld
- Olmberg: Zonder bundeling mist private sector kansen in olie-economie
- Politie zoekt Pearl Morgenstond in meerdere zware strafzaken
- Grimmige ontdekking: lichaam half begraven aangetroffen langs Brownsweg
- Iran dreigt met sluiting van Bab al-Mandeb: wat betekent dat voor de wereldhandel?
- Vierkinderenweg: Man beschoten en beroofd
- Politie vraagt hulp bij opsporing vermiste Natasha Nanaa
- Bangladesh start noodvaccinatiecampagne na snelle verspreiding mazelen
- AKMOS: Santokhi gaf ondernemerschap een stem in moeilijke tijden
- DIN: Zijn lichaam is ons ontvallen, maar zijn missie leeft voort
- Overwegend warm weer met kans op verspreide buien
- OPEC+ gaat olieproductie licht verhogen ondanks risico voor trage marktgroei
- De zonsondergang als spiegel van ons leven
- Rekenkamer: Structurele knelpunten in financieel beheer overheid blijven bestaan
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 918
- Braziliaanse arbeider omgekomen bij goudwinning op Stoelsmanseiland
- Lichaam in vergevorderde staat van ontbinding aangetroffen; vermoedelijk misdrijf
- VSB: Ondernemingsklimaat onder druk, bedrijfsleven pleit voor efficiëntere processen
- Een bijzonder mens, staatsman Chan Santokhi
- Alternatief 2020: Echt leiderschap vraagt offers vóór het volk, niet van het volk
- De erfenis van Santokhi: Herstel zonder zekerheid?
- ABOP roept op tot eenheid en hoop: Pasen als moment van vernieuwing voor Suriname
- VHP benadrukt hoop, eenheid en voortzetting van Santokhi’s nalatenschap
- Cultuurdrager en ondernemer Claudetta Toney (88) overleden
- Vermiste Amerikaanse piloot gered in Iran na hevige vuurgevechten
- NDP: Pasen als moment van heroriëntatie, kracht en nationale verantwoordelijkheid
- Licht wisselvallig weer op Eerste Paasdag
- Paus Leo roept op tot vrede te midden van oorlogen in de wereld
- NPS roept op tot eenheid: Maak van Pasen een leidraad voor dagelijks handelen
- CCK bij Pasen 2026: Hoop sterker dan duisternis in een verdeelde wereld