China dient Pompeo meteen van repliek over arrogantie
China is boos over de uitspraken van Michael Pompeo, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Pompeo heeft tijdens zijn bezoek aan Suriname op een vraag gesteld dat investeringen van China politiek nadelig zijn en dat de manier van zaken doen oneerlijk en niet transparant is. “Wij adviseren meneer Pompeo feiten en waarheid te respecteren, om te kappen met arrogantie en vooroordeel, stop met de laster en het verspreiden van geruchten over China,” reageert de Chinese ambassade in een persbericht.
Pompeo heeft tijdens zijn bliksembezoek aangekondigd dat Amerikaanse bedrijven nog meer zaken willen komen doen in Suriname. Nieuwe en grote investeringen staan in het verschiet. “Het is een spannende tijd, er is potentie voor economische groei in Suriname,” haalt Pompeo tijdens de persconferentie op het presidentieel paleis aan. “De VS is vurig om te helpen het duurzaam te maken, zodat het voordelig is voor beide volken en de naties nader tot elkaar brengt.”
Hij benadrukt dat de particuliere sector de motor is van elke grote economie; “nothing beats free enterprise to make lives better all over the world.” Dat geldt ook voor Suriname, meent Pompeo. “Geen enkele onderneming van een Staat kan de kwaliteit van producten en diensten van Amerikaanse particuliere bedrijven verslaan. Ze opereren volgens de hoogste standaarden voor verantwoording en transparantie.” De Amerikaanse bedrijven willen slechts “een gelijk speelveld en duidelijke regels” wanneer ze hier komen, deelt Pompeo mee.
Op de vraag “of Suriname dan gaat moeten kiezen tussen de VS en China” antwoordt Pompeo dat het “westers model” voordeliger is voor het land. “We zien dat de Chinese communistische partij investeringen doet die aan het begin heel goed uitzien. En dan stort het in elkaar wanneer de politieke prijs die betaald is duidelijk wordt. Overal waar ik kom, zorg ik ervoor dat men ten minste begrijpt waar men aan begint.”
Pompeo benadrukt dat de VS niet tegen alle Chinese handel en investeringen is. “Als ze komen met eerlijke concurrentie en het betere product leveren mag een land voor hen kiezen. Dat geld ook voor Suriname.” Pompeo voegt er aan toe dat de VS niet doet aan ‘crony capitalism’ (een systeem van zaken doen waarbij het geld blijft stromen tussen de politieke en zakelijke klassen) en ook niet aan ‘predatory economic activities’ (het onder andere agressief overnemen van andere ondernemingen).
President Chan Santokhi antwoordt op dezelfde vraag over kiezen tussen China en de VS, dat de relatie tussen China en Suriname niet ter sprake is gekomen. “Laat mij duidelijk zijn, het was niet op de agenda, het was geen punt van discussie. Het is dus geen kwestie van keuzes maken. Met het bezoek van Pompeo is duidelijk gemaakt dat we een nieuwe fase van de samenwerking (met de VS) zijn ingegaan. Maar natuurlijk hebben we ook goede samenwerkingen met andere landen.” Santokhi corrigeerde de houding van Pompeo over China niet.
China stelt dat Pompeo “onder het mom van democratie, vrijheid en mensenrechten” ongegrond het land aanvalt en zijn relaties met andere landen kwaadwillig onder druk zet. China benadrukt dat de relatie met Suriname een is van wederzijds respect, gelijkheid, wederzijds voordeel en een goed voorbeeld is van landen die ondanks verschillen van politieke inzichten, verschillende culturen hebben en verschillen in grootte, toch met elkaar kunnen optrekken. Chinese bedrijven overzee moeten altijd gehoorzamen aan de wetten en regels van het land waar ze opereren, in Latijns-Amerika en ook Suriname. “Elke poging om onenigheid te zaaien tussen China en Suriname is gedoemd te mislukken.”
René Gompers
Vandaag
-
05:41
Su Aid haalt recordbedrag van SRD 6 miljoen op voor Hematologie SVZ
-
04:55
Rustig weerbeeld op Eerste Kerstdag met matige buien
-
02:57
Eerste openbare kerstvieringen in Bethlehem sinds 2022 ondanks aanhoudend geweld
-
00:59
Column: AFCON 2025
-
00:00
Bisschop Choennie: Kerst is een oproep tot hoop, verzoening en verantwoordelijkheid
Gisteren
- Cassatierechtspraak en het OM: staatsrechtelijke grenzen aan politieke hervormingsdrift
- KPS zet drone-unit in voor snellere opsporing en criminaliteitsbestrijding
- SVB-toppers benoemd in FIFA-commissies
- Dollar op weg naar grootste jaarverlies sinds 2017
- Ondernemer in Nickerie aangehouden op verdenking van smokkel
- Goud stijgt boven $4.500; zilver en platina bereiken nieuwe recordniveaus
- Politie ontmantelt autokraaklocatie en houdt meerdere verdachten aan
- Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
- Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
- Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
- Wisselvallig weer met regenbuien
- Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
- Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
- Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent
Eergisteren
- 2 maanden verkeersomleiding kruispunt Washington–Amazone–Guarani–Napelstraat
- Jones waarschuwt voor ‘vergaande bevoegdheden’ in milieuwet
- Boek: Corruptie in Suriname
- NDP herdenkt één jaar overlijden Bouterse: nalatenschap en verantwoordelijkheid
- Olie-inkomsten komen sneller dan we denken: zijn we er ruimtelijk klaar voor?
- Guyana onderschept kwik vermoedelijk gesmokkeld uit Suriname
- Trump waarschuwt Maduro: 'Speel niet te hard'
- Overval op man aan Leysweg: schoten gelost
- Beroving aan Waaierpalmstraat: auto en tas buitgemaakt
- Rechter dwingt Guillermo Samson tot correctie en excuses aan Bouva
- Eugène van der San benoemd tot voorzitter Administratief Beroepsinstituut
- Gedetineerde ontvlucht bij Spoedeisende Hulp
- President Simons belooft structurele aanpak problemen AZP
- Overwegend zonnig weer met bewolking en verspreide buien
- VS roept ambassadeurs terug, ook in Suriname
- Parmessar wil onderzoek uitgifte honderden hectaren grond in Nickerie
- Column: Een wet met een prijskaartje: US$ 20 miljoen en een prullenmand
- Danielle Veira: ‘Ik ben smalend weggezet als een ondeugd en als verdachte’