Kwakoe gaat mee met de tijd en heeft neus-mondkap op
Kwakoe heeft naast nieuwe pangi's ook een neus- en mondkap opgekregen. “Een symbool dat iedereen in deze tijd rekening moet houden met Covid-19,” merkt Elviera Sandie, directeur van Cultuur op. Dinsdag is het gerenoveerde ‘stonpoptji’ die de dag van 1 juli 1863, afschaffing van de slavernij symboliseert, overhandigd aan Cultuur. Daarna is zoals elk jaar het standbeeld met fleurige pangi's omkleedt.
Traditioneel is er in de nacht van 30 juni op 1 juli een fakkeloptocht die begint aan de Heiligenweg bij het monument dat Kodjo, Mentor en Present gedenkt. Er wordt dan gelopen langs de Watermolenstraat, het Onafhankelijkheidsplein, Fort Zeelandia , Waterkant, tot naar het Kwakoeplein aan de dokter Sophie Redmondstraat. Door de Covid-19 maatregelen is de fakkelloop dit jaar niet gehouden.

Het Kwakoe monument zag er de laatste jaren niet goed uit. Kunstenaars Rinaldo Klas en Henry Renfrum hebben het initiatief genomen om het te renoveren. De organisaties Fiti Fu Wini en Feydrasi Fu Afrikan Srananman, zijn blij met het gerenoveerde beeld. Zij houden elk jaar op 1 juli, evenementen bij Kwakoe. Fiti Fu Wini organiseert de nachtelijke culturele optocht, de Feydrasi een bijeenkomst met hoogwaardigheidsbekleders in de morgenuren.
Na de toespraken was het tijd om Kwakoe aan te kleden. Eerst is er gebeden voor het land, voor overwinning op het coronavirus, voor de nieuwe regeringsleiders, en dat het uiteindelijk goed gaat met Suriname. Met Floridawater is Kwakoe ‘gedoopt’. Omstanders zijn ook met het geurige water gezegend. Prevelend worden de doeken om het beeld gebonden. Dan is Kwakoe gekleed. Maar het is nog niet afgelopen. Een blauwe neus- en mondkap wordt tevoorschijn gehaald. “Een voorbeeld!” benadrukt de vrouw die Kwakoe heeft aangekleed. “Na wan voorbeeld dat alla sma musu weer wan mondkapje.” Eerst leek het of Kwakoe weigerde. Maar de bescherming past perfect. “Hiep, hiep…hallee!”
René Gompers
Vandaag
Gisteren
- Russische olietanker arriveert in Cuba temidden van Amerikaanse blokkade
- ICT-centrum in Albina moet digitale kloof verkleinen en kansen vergroten
- Amerikaanse militaire opbouw 'losgekoppeld' van politieke doelen
- Diepe verslagenheid in de regio na overlijden van voormalig president Santokhi
- VHP rouwt om overlijden Santokhi en roept op tot eenheid
- Regering betuigt medeleven na overlijden ex-president Santokhi
- Ex-president tevens VHP-voorzitter Santokhi overleden
- Twee mannen levenloos binnengebracht bij SEH
- LVV werkt aan regulering zaaizaad voor rijstproductie
- Olieprijs stijgt boven $116 per vat te midden van spanningen tussen VS en Iran
- Gewapende overval aan Shri Gobindweg: criminelen slaan toe in alle vroegte en maken buit
- Dodelijk schietincident aan Groenhartstraat; slachtoffer ter plekke overleden
- In staat van beschuldigingstelling – zwakke strategie?
- Overwegend vochtig weer met ook ruimte voor de zon
- Kinderafdeling AZP krijgt renovatie en eigen spoedpost
- Column: Het kruis van de lijdende mens
- Onderzoek vervolging ex-ministers legt spanning bloot tussen politiek en rechtsstaat
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 917
- Iran 'raakt' Amerikaanse AWACS-vliegtuigen en tankvliegtuigen
- Schietpartij Richard Voullairestraat: man geraakt in been
- Man aangehouden na dreiging met 'vuurwapen' op terras horecagelegenheid
- Politie kondigt extra controles aan tijdens paasweekend
- Brute roofoverval op winkel in Para
- Pakistan: Vierlandenoverleg om VS en Iran naar diplomatie te bewegen
- Reactie op: Noodzaak van een Algemene Wet Bestuursrecht
- Internationale markten reageren nerveus; druk op brandstofprijs in Suriname neemt toe
- Wisselvallige zondag met kans op buien
- Terwijl de oorlog woedt, dringen Iraanse politici aan op vertrek uit het kernwapenverdrag
- Vervolging van politieke ambtsdragers
- Beloningsstructuur en organisatie rechterlijke macht worden herzien