Menke ontslagen, directeur IGSR buiten functie
Lothar Boksteen is aangewezen als waarnemend voorzitter van het universiteitsbestuur. Danny Lachmon, directeur van IGSR, is 'buiten functie gezet', geeft de minister aan. “Maar met een voorzitter van een universiteitsbestuur kun je dat niet doen. Dat is juridisch niet juist. Dus hadden we geen andere mogelijkheid om de heer Menke te ontslaan. Er zijn andere signalen in de media verschenen. Dit is wat er zich heeft afgespeeld, de samenleving moet op de hoogte zijn van de motivatie achter het besluit. Dit is niet wat we willen maar in deze situatie was het nodig om de voorzitter van het universiteitsbestuur te ontslaan.”
“Er zijn vreemde kasstromen in IGSR terechtgekomen buiten weten van het totale bestuur,” deelt Robert Power, voorzitter van het IGSR bestuur mee. “Het gaat niet om één of twee centen. Het gaat om SRD’s, Amerikaanse dollars en euro’s. De middelen waren niet het bezit van IGSR. Via de directeur van IGSR zijn de middelen die behoren aan de universiteit ‘gebypassed’ en op rekeningen van IGSR terechtgekomen.” Het IGSR-bestuur heeft rekenschap gevraagd aan het universiteitsbestuur. “We hebben niemand beschuldigd, geen vinger gewezen. Bij nader zoeken hebben we meer dan vijf financiële stromingen ontdekt. Ik weet niet hoeveel geld er is, wie er mogen trekken van de rekeningen. Een compleet zooitje. Comptabel hangt het bestuur van de IGSR dus.”
Er wordt een CLAD onderzoek ingesteld. Daarnaast gaat IGSR een onderzoek naar documenten van de PhD School doen. Menke is naast voorzitter van het Universiteitsbestuur ook voorzitter van van de PhD Board geweest. Jenny Johns-Christoffer van IGSR deelt mee dat de documenten na herhaaldelijk vragen nog steeds niet overhandigd zijn en ‘feedback’ over het te voeren beleid en de begroting uitbleven terwijl de PhD school ondertussen al begonnen is.
“Maar als de voorzitter van de board ook voorzitter is van het universiteitsbestuur dan begrijpt u dat er enige vorm van verstrengeling in de uitvoering heeft plaatsgevonden,” merkt Johns op. “Dit bestuur heeft inderdaad goedgekeurd dat professor Menke voorzitter is geworden van de Board. We hebben dat in vertrouwen gedaan, hij heeft zich jarenlang sterk gemaakt hiervoor. We hebben niet kunnen vermoeden dat het scheiden van die twee functies niet zo eenvoudig zou zijn met alle vervelende gevolgen daarbij.” Johns geeft aan dat de mogelijkheid voor bestuursleden om ook in andere besturen die met de universiteit te maken hebben zitting te hebben, van de universiteit zelf komt. “Om de betrokkenheid te bevorderen,” licht ze toe.
De sprekers benadrukken dat het om een interne zaak van de universiteit gaat die intern opgelost moest worden en niet in de media moest verschijnen. Emanuel Scheek, voorzitter van de studentenvereniging, roept op om de kalmte te bewaren. Hij merkt op dat er paniek is ontstaan bij studenten. “Er loopt een CLAD onderzoek, laten we de resultaten afwachten. Laat er geen hype zijn om iets dat geen hype hoeft te zijn. Misschien wijst het onderzoek uit dat het om een bestuurlijke omissie gaat en dat financieel alles wel klopt. Op dit moment is dat niet duidelijk, op dit moment lijkt het erop alsof middelen worden weggesluisd. Dat moet onderzocht worden.”
René Gompers
Vandaag
-
10:57
Politie ontmantelt autokraaklocatie en houdt meerdere verdachten aan
-
09:13
Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
-
08:50
Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
-
06:52
Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
-
04:54
Wisselvallig weer met regenbuien
-
02:56
Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
-
00:58
Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
-
00:00
Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent
Gisteren
- 2 maanden verkeersomleiding kruispunt Washington–Amazone–Guarani–Napelstraat
- Jones waarschuwt voor ‘vergaande bevoegdheden’ in milieuwet
- Boek: Corruptie in Suriname
- NDP herdenkt één jaar overlijden Bouterse: nalatenschap en verantwoordelijkheid
- Olie-inkomsten komen sneller dan we denken: zijn we er ruimtelijk klaar voor?
- Guyana onderschept kwik vermoedelijk gesmokkeld uit Suriname
- Trump waarschuwt Maduro: 'Speel niet te hard'
- Overval op man aan Leysweg: schoten gelost
- Beroving aan Waaierpalmstraat: auto en tas buitgemaakt
- Rechter dwingt Guillermo Samson tot correctie en excuses aan Bouva
- Eugène van der San benoemd tot voorzitter Administratief Beroepsinstituut
- Gedetineerde ontvlucht bij Spoedeisende Hulp
- President Simons belooft structurele aanpak problemen AZP
- Overwegend zonnig weer met bewolking en verspreide buien
- VS roept ambassadeurs terug, ook in Suriname
- Parmessar wil onderzoek uitgifte honderden hectaren grond in Nickerie
- Column: Een wet met een prijskaartje: US$ 20 miljoen en een prullenmand
- Danielle Veira: ‘Ik ben smalend weggezet als een ondeugd en als verdachte’
Eergisteren
- Reactie op ‘OM wijst college van PG af'
- Diakonessenhuis breidt zorg uit met gespecialiseerde Pijnpoli
- Man bezwijkt in ziekenhuis aan steekverwondingen na vechtpartij
- Bos- en Natuur Autoriteit Suriname (BosNas) van groot belang
- China: Inbeslagname schepen door VS 'ernstige schending' internationaal recht
- Gajadien vraagt president om volledige openheid over schuldoperatie 2025–2033
- Brug Parakreek per direct dicht voor zwaar verkeer
- Olieprijzen stijgen nu VS actie tegen Venezolaanse tankers opvoert
- Wat staat Suriname in 2026 te wachten?
- Shen Long doneert kerstpakketten aan 15 sociale instellingen; president waardeert geste
- DSB zet stevig in op digitaal bankieren met nieuwe online diensten
- Weerbeeld blijft wisselvallig
- Lula: Amerikaanse interventie in Venezuela kan catastrofaal zijn
- Column: Kleine dingen, grote liefde
- Monorath: Versterking politie en criminaliteitsbestrijding blijven prioriteit