23 personen getraind in rouwverwerking bij babysterfte
De coördinator van de training Ashna Hindori-Mohangoo legde uit dat iedereen die een dierbare verliest, in rouw wordt gedompeld. Het normale rouwproces kent verschillende fasen, waarvan de laatste acceptatie en integratie van het overlijden is. In tegenstelling tot de rouw bij het overlijden van een oudere of jongere dierbare heeft het rouwproces bij een ongeboren of een pasgeboren baby bijzondere aspecten. Zo ontbreken er herinneringen en is vaak weinig steun uit de directe omgeving. De ouders zijn meestal intens verdrietig en dragen deze traumatische gebeurtenis hun hele leven met zich mee, vooral als het om een onverwachte sterfte van een voldragen baby gaat. “Ongeveer een kwart van de overleden baby’s in Suriname is voldragen”, deelde Hindori-Mohangoo mee.
Doelen training
Bij de training werd dieper ingegaan op de wetenschappelijke achtergronden van perinatale sterfte en het rouwproces daarbij, het kweken van meer begrip voor de ouders en familie die een baby zijn kwijtgeraakt en het ondersteunen van zorgverleners die zelf geëmotioneerd zijn geraakt. De deelnemende artsen, verloskundigen, verpleegkundigen en maatschappelijke werkers konden tijdens de sessie met intervisiecoach Satya Hindori hun ervaringen delen.
De deelnemers kwamen niet alleen uit Paramaribo, maar ook uit de districten Nickerie, Brokopondo en Sipaliwini. Hierdoor kwamen er ook verschillende culturele aspecten bij rouwverwerking naar voren. Neuropsycholoog Sila Kisoensingh gebruikte tijdens haar sessie veel praktijkvoorbeelden van complexe gevallen van rouwverwerking. In ’s Lands Hospitaal is er al een werkgroep rouwverwerking actief onder leiding van verpleegkundige Hellen Wesenhagen-Doerga. De aanpak van ’s Lands Hospitaal werd door haar toegelicht, hetgeen een inspiratie was voor de deelnemers van de andere instellingen.
Betere begeleiding
Stichting Perisur bepleit dat met deze training wordt bereikt dat ouders die door babysterfte getroffen zijn, zich in elke instelling beter begrepen voelen in hun verdriet en een professionele begeleiding mogen verwachten vanuit de zorgverleners bij de verwerking van hun rouwproces. Het ligt in de bedoeling dat er binnen elke zorginstelling waar er zwangerschapsbegeleidingen en bevallingen plaatsvinden een werkgroep ontstaat die de training omzet in een concrete aanpak van rouwverwerking. De stichting gaat zich inzetten dat er een landelijke commissie rouwverwerking bij perinatale sterfte wordt opgericht, die de werkgroepen binnen de zorginstellingen verder zal ondersteunen bij de uitvoering.
Vandaag
-
07:22
Guyana: Meer dan 50 mensen gered na noodoproep passagiersschip MV Barima
-
06:54
Handelsoorlog tussen VS en Brazilië escaleert na nieuwe importheffingen
-
04:56
Warm WK-finaledag met kans op een lokale middag- of avondbui
-
02:58
Iran waarschuwt VS voor 'onvergetelijke lessen' bij voortzetting aanvallen
-
01:02
Ouders pleiten voor blijvende voortzetting van GRO-programma
-
00:01
Adhin wil themavergadering over veiligheid; Jones hekelt afwezigheid DNA-leden in commissievergadering
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Deschamps speelt laatste WK-wedstrijd, Zidane wacht in de coulissen
- Derde helft WK 2026: Spectaculaire troostfinale eindigt in 6-4-zege voor Engeland
- Dodental door aardbevingen in Venezuela stijgt tot boven 5.000
- Telesur moderniseert kernnetwerk om groei dataverkeer op te vangen
- Bouva ziet grotere rol voor IICA bij ontwikkeling landbouw
- Derde helft WK 2026: Gebroken en teleurgesteld: Frankrijk en Engeland in troostfinale
- MIA roept hulp samenleving in bij opsporing Burke en ontsnapte Colombiaan
- Door verandering beleid economische groei bereikt
- Midden-Oostenconflict kan Caribische economieën treffen; Suriname mogelijk in uitzonderingspositie
- Zonnig en warm, Saharastof blijft aanwezig
- Zware aardbeving van magnitude 7,3 treft Mexicaanse kust nabij Guatemala
- Toen spreken belangrijker werd dan luisteren
- Drie agenten buiten functie na verdwijning Colombiaanse arrestant
Eergisteren
- Het contract waarop Surinames olietijdperk rust
- OWRO maakt zeven lozingen schoon om wateroverlast te beperken
- Twee Surinaamse wetenschappers gekozen in bestuur Caribbean Food Crops Society
- De paradigmawisseling van Suriname
- Derde helft WK 2026: Messi en Argentinië tegen Yamal en Spanje
- Colombiaanse verdachte in semi-onderzeeërzaak verdwenen uit cellenhuis; politiemannen worden verhoord
- De Surinaamse Effectenbeurs: ontwikkelingen in het eerste halfjaar van 2026
- Bromfietser overleden na aanrijding aan Magentakanaalweg; doorgereden automobilist meldt zich later bij politie
- Brede steun voor 'Kaalplukwet'; DNA vraagt aandacht voor rechtsbescherming en uitvoering
- Currie: geen examens in vakken waarin leerlingen geen les hebben gehad
- Trump verscherpt visumregels voor buitenlandse studenten en journalisten
- Zonnig, heet en benauwd; hittestress blijft belangrijkste weerrisico
- DNA eist stevigere aanpak veiligheidsproblemen in binnenland
- Column: Eén jaar later, waar zijn de contouren van ‘Kenki a systeem'
- Veiligheid en resultaten centraal bij terugblik op één jaar regering-Simons