Ook Venezuela van stabiel naar negatief
De negatieve vooruitzichten weerspiegelen dat de toegenomen onzekerheid over de economische en politieke gebeurtenissen in Venezuela, kan leiden tot ernstige verliezen voor obligatiehouders bij wanbetaling. Moody’s verwacht dat deze ontwikkeling zeer reëel is.
Venezuela is sterk afhankelijk van koolwaterstoffen om de economische groei te stimuleren en om de overheidsuitgaven te financieren. Olie en gas zijn goed voor meer dan 90% van de uitvoer van goederen en ongeveer 32% van het Bruto Binnenlands Product. Deze producten zijn ook goed voor ongeveer 45% van de geconsolideerde inkomsten van de overheid.
Tussen september 2014 en september 2015 is de olieprijs grofweg gehalveerd. Sindsdien is deze verder gedaald met 40%. Moody’s heeft onlangs zijn olieprijs calculaties voor Brent herzien tot US$ 33 per vat in 2016 en US$ 38 per vat in 2017. Daarna zou de prijs in 2019 langzaam stijgen naar US$ 48 per vat.
De overheidsbalans blijft onder zware druk, terwijl zijn buitenlandse valuta in een versneld tempo blijft dalen. Moody’s heeft geraamd dat tussen 2013 en 2015, dat de inkomsten als percentage van het BBP daalde met 4,1 procentpunt en het begrotingstekort steeg van 1,8% in 2013 tot 3,0% vorig jaar. Deze cijfers hebben betrekking op de centrale overheidsfinanciën, hoewel bij de consolidatie van Petroleos de Venezuela (PDVSA) financiën, begrotingstekorten niveaus bereiken boven de 15% van het BBP. Echter, het is een uitdaging om het precieze niveau te wijzen als de regering niet langer te publiceren fiscale statistieken in 2014. In dezelfde periode het land de lopende rekening van de betalingsbalans in verhouding tot het bbp verplaatst van een overschot van 0,2% tot een tekort van 6,6%.
Gezien de zwakke beleidsreactie van de autoriteiten en andere factoren die gelijkwaardig zijn, zouden de lage olieprijzen voor de komende jaren uiteindelijk kunnen overslaan in een lagere kredietbeoordeling. De groeiende kloof tussen de officiële wisselkoers VEF (Venezuelan Bolivar Fuerte 10 per US$) en de ‘markt’ wisselkoers (VEF1.050 per US$), geeft een hogere inflatie, die in 2014 is gestegen van 68,5% naar 180,9% in 2015.
In zijn streven om de druk op de wisselkoers te verminderen en het extreem vreemde valuta gat te dekken, heeft Venezuela zijn internationale reserves zien slinken van US$ 22,1 miljard in 2014 naar US$ 13,5 miljard zaterdag. Hetzelfde is ook gebeurd bij de overheidsinkomsten. Die zijn van naar schatting US$ 17 miljard geërodeerd naar ongeveer US$ 5 miljard in dezelfde periode. De verwachting is dat de economie in de komende vier jaar gemiddeld met 1,9% per jaar zal krimpen.
De Caa3-beoordeling van Moody’s bevat een zeer hoog risico van wanbetaling. Het land riskeert een lagere beoordeling als de economische en politieke situatie verder verslechteren.
Vandaag
-
16:44
Palestina was in 2025 de dodelijkste plek voor journalisten
-
14:42
Politie vraagt hulp na dodelijk misdrijf op winkelier in Nieuw-Amsterdam
-
12:45
Na jaren weer proefzending fruit en gewassen naar Frans-Guyana
-
10:43
VS kondigt nieuwe sancties aan tegen de Venezolaanse oliesector
-
08:41
Politieke transitie, economische uitdagingen en toekomstperspectief
-
06:44
ABOP roept bij start van 2026 op tot zorg voor mentale gezondheid
-
05:05
Zon, wolkenvelden en buien
-
03:17
Ontslagen SLM-directieleden misleidden president met onjuiste cijfers
-
02:08
Dodelijk familiedrama aan de Calcuttastraat: 8-jarige jongen om het leven gebracht
-
00:59
Column: Decentralisatie van de schoolsport
-
00:02
President: 2026 jaar van herstel en voorbereiding op toekomst
Gisteren
- Olietankers bereiken Venezuela nog steeds ondanks Amerikaanse blokkade
- Kinderbescherming: tussen beleidsambitie en structurele tekortkomingen
- De wereld neemt afscheid van 2025 met vuurwerk en ijskoude duiken
- Drie vuurwerkslachtoffers met oogletsel behandeld in SEH
- Vier kinderen Aroma in stilte begraven in Marienburg
- De drie pg's
- Man dood aangetroffen na gewelddadige overval in Nieuw-Amsterdam
- SLM directieleden Gonesh en Baidjoe per direct ontslagen
- Advocaat: Verdachte wist tijdens misbruik niet dat hij met hiv was besmet
- CCK en IRIS bidden voor zielenrust slachtoffers
- VHP: Verantwoordelijkheid, stabiliteit en perspectief voor Suriname
- NDP blikt terug op bewogen 2025 en richt zich op herstel en toekomst land
- Warm en wisselvallig weer met kans op regenbuien
- China opent nieuwe hoofdstukken in grote-landendiplomatie op cruciaal moment
- Column: Een bewogen jaar aan het eind van een tijdperk
- Oudejaarsdag in Commewijne: afscheid van kinderen Aroma
Eergisteren
- China vuurt raketten af tijdens grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan
- Staatsolie behaalt doelen in 2025 en verstevigt basis voor offshore-toekomst
- Nieuwe Raad van Commissarissen SWM aangetreden onder leiding van Ronald Rozenblad
- De jacht op pingo’s: psychische aandoeningen en geweld
- Uitspraak in strafzaak Danielle Veira uitgesteld
- Obductierapport: Arrestant overleden door verstikking na verhanging
- Bangladesh: Eerste vrouwelijke premier overleden
- Politie: Aroma rond 01.30 uur ingesloten, om 06.10 uur levenloos aangetroffen in cel Keizerstraat
- Man beschoten tijdens vechtpartij bij Pinapalmstraat
- Suriname zet stap richting gereguleerde integratie van traditionele geneeskunde
- China uit ernstige onvrede over sloop van Chinees monument in Panama
- Bedrijven investeren gezamenlijk in hoogwaardige training voor chemische veiligheid
- Gedeeltelijk zonnig met kans op een bui
- Trump bevestigt aanval op havenfaciliteit nabij Venezuela
- Column: Waar was de hulp toen het nog kon?
- Tijdelijk nazorgfonds voor getroffen families na drama in Commewijne