Ori over uitdagingen: 48 scholen Sipaliwini niet opgestart
Minister Henry Ori van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur is donderdag uitgebreid ingegaan op actuele vraagstukken rond het nieuwe schooljaar. Hij besprak de uitdagingen die er elk jaar weer zijn rond plaatsing van leerlingen. Er zijn ernstige problemen met het opstarten van scholen in het district Sipaliwini. Van de 50 basisscholen in het district Sipaliwini zijn slechts 2 geopend. In Brokopondo moeten 2 scholen nog beginnen, in Marowijne 1, in Saramacca en in Nickerie ook 1.
Assembleevoorzitter Marinus Bee heeft speciaal een vergadering ingelast waarbij Ori een presentatie kon geven over de onderwijssituatie. Assembleeleden zaten met veel vragen en bezorgdheden over het onderwijs. Ori heeft een uitgebreide presentatie gedaan, maar daarna was er weinig ruimte voor Assembleeleden om in debat te gaan met de minister. Er werd 5 minuten spreektijd uitgetrokken voor fractieleiders en 2 minuten voor DNA-leden. Vooral de NDP-fractie uitte kritiek op de zeer beperkte spreektijd. Zij wilden meer diepgang in de discussie maar dat was niet mogelijk.
Minister Ori legde uit dat er heel veel werk is verzet door zijn team om orde op zaken te stellen en beleid uit te stippelen. Hij voerde aan dat wat de scholen in het binnenland betreft, transport een enorme rol speelt. Door de lage waterstand in de rivieren is vervoer via water bijna niet mogelijk. Er wordt volgens hem alles aan gedaan om de scholen zo snel mogelijk op te starten. Geld speelt een belangrijke rol bij de aanpak van de problemen. Er is structureel te weinig geld. Ook in de begroting van 2025 is er een plafond gesteld door zijn collega van Financiƫn & Planning. De bewindsman hoopt dat tijdens de begrotingsbehandeling er meer geld vrijgemaakt kan worden voor het onderwijs.
Ondanks de beperkte mogelijkheden zijn 150 leslokalen, ook in het binnenland gerenoveerd. Ori noemde onder andere O.S. Bigiston, Malobi, Witagron, Palumeu, Bofo Kule, Albina en ook twee EBGS scholen. Er moeten diverse scholen worden gerenoveerd. Ori voerde aan dat ook veel scholen van het bijzonder onderwijs in een slechte staat verkeren. De scholen hebben geen middelen om de reparaties zelf te bekostigen. Er zullen naar mogelijkheden worden gezocht om die scholen te helpen opknappen. Per slot van rekening gaat het om kinderen van het land, ongeacht op welke school ze zitten, merkte Ori op.
Rabin Parmessar, fractieleider van de NDP, merkte op dat recente onderwijsvernieuwingen veel chaos hebben veroorzaakt. "Wat eens een helder en gestructureerd systeem was, is nu onherkenbaar geworden. Dit is het resultaat van een reeks impulsieve en ondoordachte beslissingen van de regering, die wederom getuigen van een gebrek aan visie en onkunde. En zoals altijd is het volk degene die hiervoor de prijs betaalt", benadrukte Parmessar. Hij voerde aan dat er verwarring is bij ouders en leerkrachten. De nieuwe onderwijskolom is volgens de politicus nog steeds niet goed uitgewerkt. De docenten zijn onvoldoende getraind, noodzakelijke leermaterialen ontbreken, en de praktijklokalen die nodig zijn voor leerjaar 9 en 10 op de Mulo-scholen zijn er gewoonweg niet.
Vandaag
-
17:52
Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking op 1 mei
-
16:47
Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: drie aanhoudingen
-
16:26
Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiliging
-
14:24
Bedrijfsleven Guyana keert zich tegen geweld en chaos
-
12:22
Veiligheidsman president trekt vuurwapen na ruzie met brandweerman
-
11:00
SWOS neemt actie: Onvrede over uitblijven CAO-akkoord bij Staatsolie
-
10:23
Ex-president Wijdenbosch overleden
-
09:32
Ook VMS vraagt uitstel invoering NBW wegens gebrekkige voorbereiding
-
08:48
41 ondernemers krijgen financiƫle steun via SURGE-project
-
06:51
Zaaien met olie
-
04:53
Kans op korte buien in de middag
-
02:55
Canadese liberalen winnen minderheidsregering
-
00:57
Toekomst agrarische sector centraal tijdens seminar AdeKUS
-
00:00
OM en rechter verwerpen verzoek tot vrijlating Hassankhan
Gisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs
Eergisteren
- Versterking is nog geen vertrouwen
- Tijdelijke aanpassing regionaal vliegschema SLM
- Conclaaf kiest nieuwe paus, start op 7 mei
- Reactie op 'Ons politiek-bestuurlijk systeem...'
- Inbrekers stelen grote bedragen uit kluis in woning Coesewijnestraat
- Stroomstoring treft grote delen van Spanje en Portugal
- Mijn gezondheid is geen bevel
- 23-jarige bestuurder overlijdt in ziekenhuis na botsing tegen truck
- Mac Andrew: 'Arbeidsveiligheid nu ook fundamenteel arbeidsrecht'
- Beveiliging commissariaten opgevoerd na tweede inbraakpoging
- Kiezer van Suriname: Uw stem telt op 25 mei 2025!
- Bewolkt met kans op enkele middagbuien
- Anthony Nesty en Surinaamse sporters gehuldigd
- Drukken definitieve DNA-stembiljetten gestart
- Erkenning collectieve eigendomsrechten met politieke wil snel opgelost