Grote zoekactie na mijnramp in Chili
De instorting vond donderdagmiddag plaats op meer dan 900 meter diepte. Volgens de mijnleiding zijn de tunnels ingestort en is er tot op heden geen contact geweest met de vijf vermisten. Hun exacte locatie is inmiddels vastgesteld met gespecialiseerde apparatuur.
"Tot nu toe hebben we geen communicatie kunnen opzetten. De tunnels zijn ingestort en afgesloten," verklaarde Andrés Music, algemeen directeur van de El Teniente-mijn, tijdens een persconferentie op vrijdag.
Alles op alles voor redding
"We zullen alles doen wat menselijk mogelijk is om deze vijf mijnwerkers te redden," zei Máximo Pacheco, voorzitter van het Chileense staatsmijnbedrijf Codelco, dat eigenaar is van de mijn. "Al onze kennis, ervaring en energie zijn nu gericht op deze reddingsoperatie."
Codelco annuleerde de geplande presentatie van zijn halfjaarcijfers vanwege de noodsituatie.
Volgens Music zijn de komende 48 uur cruciaal. Aan de reddingsactie nemen minstens 100 mensen deel, waaronder reddingswerkers die eerder betrokken waren bij de iconische redding van 33 mijnwerkers in de Atacamawoestijn in 2010.
Tijdelijke sluiting van de mijn
Minister van Mijnbouw Aurora Williams kondigde de tijdelijke sluiting van de mijn aan. El Teniente, gelegen nabij Rancagua op circa 100 kilometer ten zuiden van hoofdstad Santiago, is sinds het begin van de 20e eeuw operationeel en beschikt over een netwerk van meer dan 4.500 kilometer aan tunnels.
De oorzaak van de beving is nog niet vastgesteld; autoriteiten onderzoeken of deze van natuurlijke oorsprong is of het gevolg van boringen.
In 2024 produceerde El Teniente 356.000 ton koper, goed voor bijna 7 procent van de totale Chileense koperproductie. Chili is met 5,3 miljoen ton in 2024 de grootste koperproducent ter wereld en levert bijna een kwart van het wereldwijde aanbod.
Veilig, maar kwetsbaar
Ondanks Chili’s reputatie als een van de veiligste mijnlanden – met een dodelijkheidspercentage van slechts 0,02 procent in 2024 – blijven mijnen kwetsbaar voor seismische activiteit. Het land ligt in de Pacifische Ring van Vuur, een gebied met verhoogde aardbevingsactiviteit.
De reddingsoperatie gaat dag en nacht door. De situatie van de vijf vermiste mijnwerkers is onzeker, maar de hoop op een succesvolle redding blijft levend.
Vandaag
Gisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?
Eergisteren
- Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
- Voetbal tussen waarneming en waardering
- Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
- Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
- Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
- Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
- Geiten als trofeeën
- Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
- Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
- Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
- Ken syfilis in 2026
- Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in