Verkiezingen in Japan kunnen politieke aardverschuiving veroorzaken
Volgens recente peilingen dreigen de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Ishiba en coalitiepartner Komeito hun meerderheid te verliezen in het 248 zetels tellende Hogerhuis, waar de helft van de zetels op het spel staat. Als de coalitie er niet in slaagt ten minste 50 zetels te winnen, verliest zij de controle over de Kamer.
De verkiezing biedt kansen voor kleinere oppositiepartijen, waaronder rechtse groeperingen zoals Sanseito. Die partij pleit voor strengere immigratiebeperkingen, het afwijzen van buitenlands kapitaal en het terugdraaien van beleid rond gendergelijkheid. Andere oppositiepartijen profileren zich met plannen voor belastingverlaging en verhoogde overheidsuitgaven om de koopkracht te verbeteren.
Een slecht resultaat voor de regeringspartijen zou niet alleen politieke gevolgen hebben, maar ook economische. Analisten waarschuwen dat een verlies aan stabiliteit het vertrouwen van investeerders in 's werelds vierde economie kan aantasten en cruciale handelsonderhandelingen met de Verenigde Staten kan verstoren. Japan heeft tot 1 augustus om een handelsakkoord met Washington te sluiten. Lukt dat niet, dan dreigen hoge invoertarieven voor Japanse export – een klap voor een economie die al lijdt onder inflatie, zoals de verdubbeling van de rijstprijs sinds vorig jaar.
Premier Ishiba’s kabinet houdt vooralsnog vast aan begrotingsdiscipline en verzet zich tegen de roep van de oppositie om grootschalige fiscale stimuleringsmaatregelen. Tegelijkertijd staat zijn regering onder toenemende druk van huishoudens die zuchten onder stijgende prijzen.
"Als de LDP en Komeito hun meerderheid verliezen, heeft Ishiba twee opties: ofwel aftreden en ruimte maken voor een nieuwe partijleider, ofwel proberen via beleidsconcessies steun te verwerven bij delen van de oppositie," zegt Rintaro Nishimura, analist bij Asia Group in Japan. "Beide scenario’s zijn ingewikkeld, omdat potentiële partners onderhandelingsmacht hebben."
De druk op Ishiba is extra groot sinds zijn regering in oktober vorig jaar de meerderheid verloor in het Lagerhuis. Het was het slechtste verkiezingsresultaat voor de LDP in vijftien jaar en leidde tot koersschommelingen op de financiële markten. Sindsdien is de premier kwetsbaar voor moties van wantrouwen die zijn positie kunnen ondermijnen en mogelijk leiden tot vervroegde verkiezingen.
Japan, dat sinds de Tweede Wereldoorlog grotendeels door de LDP is geregeerd, heeft tot nu toe politieke fragmentatie zoals in andere geïndustrialiseerde landen grotendeels weten te vermijden. Maar deze verkiezingen zouden daarin wel eens een keerpunt kunnen vormen.
De stembureaus sluiten zondag om 20.00 uur lokale tijd (11.00 uur GMT). Verwacht wordt dat Japanse media kort daarna met projecties komen op basis van exitpolls.
Vandaag
-
14:51
Amerikaanse economie vertraagt, maar India blijft motor van wereldgroei
-
12:49
Pick-up met brandstoftanks slaat over de kop; woning verwoest Weg naar Atjoni
-
12:38
Open brief aan president over bouw brug Corantijnrivier
-
10:36
Gewapende overval op BBS’er: verdachten voortvluchtig
-
08:47
Commentaar op het ambt Chief of Staff
-
06:52
Zonnepark Nieuw Aurora brengt elektriciteit naar tien dorpen Boven-Suriname
-
04:54
Zonnig weer met temperatuur oplopend tot 35 °C
-
02:56
IMF: Suriname in cruciale ontwikkelingsfase; biedt brede ondersteuning
-
00:59
Column: Gepast antwoord
-
00:00
Werknemers Surzwam zonder loon; president-commissaris weerspreekt beschuldigingen
Gisteren
- Suriname versterkt banden tijdens Afrika–Caricom Summit
- Grondconversie
- Tsang: structurele aanpak nodig na afkalving Brantimakkaweg
- SVB veroordeelt racistische uitingen in El Salvador en dient klacht in
- Waarnemend directeur Cultuur Warsodikromo ontheven; Daan officieel nog directeur
- Lijk in verre staat van ontbinding aangetroffen in Brokopondo
- Silvano Tjong-Ahin leidt RvC Havenbeheer: snelle aanpak VS-problemen prioriteit
- Man neergestoken na betrappen van inbreker
- Ontsnapte arrestant Uitvlugt opnieuw opgepakt door RBTP
- Tweede beroepsinstantie
- Suriname en India zetten samenwerking voort met vijf projecten per jaar
- Kans op onweersbuien in de middag
- Venezuela vergroot troepenmacht te midden van oplopende spanning met VS
- Column: Verdienen we zoveel DC’s?
- Ontmoeting met staatshoofd Simons prioriteit voor Guyanese president Ali
Eergisteren
- PALU: President laat met 21 DC’s kans op ordening districtsbestuur liggen
- Suriname en China versterken samenwerking in mijnbouw en mineralenbeheer
- Praten helpt
- Suriname in wereldtop suïcidecijfers: oproep tot actie en bewustzijn
- LVV-missie in Nickerie legt knelpunten en kansen in waterbeheer bloot
- Sosar Express/Impex: Juridische stappen tegen Sewdien
- De gevlekte USD-dollars met oortjes
- Stichting 8 December 1982: FIFA moet optreden tegen racisme
- Suriname en Petronas versterken samenwerking: gasvondst en focus op energietransitie
- Gezin ontsnapt ternauwernood bij brand in garage vol voertuigen
- Franse regering valt na motie van wantrouwen; politieke crisis verdiept zich
- Warm weer met in de middag kans op onweersbuien
- Politie stationeert onderzoeksunit bij LVV na onthulling omvangrijke malversaties
- Gewapende overval in woning: slachtoffers gekneveld achtergelaten
- Sewdien: Donatieboten China Aid nooit ingezet door conflict met transporteur
- Column: Ivan Fernald en de ironie van de democratie
- Natio verslaat El Salvador overtuigend met 2-1 in WK-kwalificatie
- Rusland bevestigt: Fernald accepteert voordracht als ambassadeur in Guyana