Roep om direct te stoppen met zandafgraving Braamspunt
Verschillende Surinaamse natuurbeschermingsorganisaties en wetenschappers pleiten al jaren voor het stopzetten van zandafgravingen te Braamspunt. Vanwege de nadelige effecten op de biodiversiteit, de kustbescherming en de gevolgen voor de toerismesector uiten wij ons misnoegen en roepen op tot dialoog over het terugdraaien van dit besluit.
WWF staat achter advies
WWF Guianas ondersteunt al sinds 1969 actief de zeeschildpadbescherming in Suriname en is ontsteld dat de ontheffing precies samenvalt met het zeeschildpadden legseizoen. Behalve stropen van eieren is ook het verlies van neststranden een bedreiging van onze zeeschildpadden. In 2015 heeft WWF Guianas op verzoek van het ministerie NH het initiatief genomen tot een gedegen onderzoek met als advies zandafgravingen langs de gehele kust stop te zetten. Als gevolg van de stopzetting hebben we een verminderde erosie gezien van het strand en gaven de garnalenvissers aan meer garnalen te vangen.
Onderzoek naar de functie en kwetsbaarheid van de Surinaamse zandstranden heeft uitgewezen dat het strand van Braamspunt een aantal vitale functies vervult waaronder kustbescherming van Noord Paramaribo. WWF Guianas staat nog steeds achter het advies om zandafgravingen stop te zetten, ook wat betreft het westelijke deel van Braamspunt. Dit advies is tijdens verschillende presentaties met het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen gedeeld, en ook met de ministerraad en met de vaste commissie NH van De Nationale Assemblee.
Negatief effect
Volgens Monique Pool van Green Heritage Fund Suriname is de ondoordachtheid van deze actie choquerend. “Dat de afgravingen zeer negatief effect hebben op onze kust is voor ons overduidelijk.
Onlangs zijn onze waarnemingen ook wetenschappelijk bevestigd na onderzoek van prof. Edward Anthony in het rapport van WWF Guianas. Er worden niet alleen fatale slagen uitgedeeld aan onze eigen kustbescherming, het gebeurt ook nog eens midden in het legseizoen van de zeeschildpadden, waarmee de diersoort en de daaraan gerelateerde duurzame toeristische activiteiten ernstig gevaar lopen”, aldus Pool.
Namens de toerismesector laat SHATA weten dat zij het van belang vindt, dat bij besluitvorming ook de effecten op de sectoren worden mee gewogen. Zeeschildpadden spotten is een van onze grootste toeristen trekpleisters in Suriname. Jaarlijks trekken groepen toeristen erop uit om de zeeschildpadden te bezichtigen langs onze kust. De regering ziet de toerismesector als prioriteit voor economische ontwikkeling, maar ze ontneemt met deze actie de mogelijkheid voor de toerismesector om een bijdrage te leveren aan onze economie.
Dreiging zeespiegelstijging
Ook de directeur van CI Suriname John Goedschalk maakt zich zorgen: “De regering van Suriname moet er alles aan doen om Paramaribo en haar bewoners te beschermen tegen de dreiging van zeespiegelstijging. Het verzwakken van Braamspunt zal juist leiden tot het blootstellen van Paramaribo aan sterkere golfslag vanuit de Atlantische oceaan. Het is een duidelijk voorbeeld van roofbouw op onze natuur die een kleine groep mensen ten goede komt, maar waarvan de rekening aan het gehele volk en ons nageslacht zal worden gepresenteerd. Kijk naar wat er bij Weg naar Zee is gebeurd en laten we daar alsjeblieft van leren. CI Suriname is dan ook tegen deze zandafgravingen bij Braamspunt en we zullen samen met onze partners proberen de Minister van Natuurlijke Hulpbronnen daar ook van te overtuigen.”
Stoppen
De organisaties verzoeken het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen met klem om de afgravingen te Braamspunt per direct stop te zetten, gelet op de volgende punten:
1) Geen afgraving indien de schelpafzetting tot het nest of leefgebied behoort van wettelijk beschermde en/of bedreigde diersoorten.
2) Geen afgraving tijdens het nestseizoen van de zeeschildpadden. Het nestseizoen is reeds begonnen en duurt t/m juli, maar de nesten met jongen zeeschildpadden komen nog t/m september uit.
3) Geen afgraving vanwege het feit dat de schelpafzetting een directe kust-verdedigende functie heeft. Braamspunt is belangrijk als kustverdediging van Paramaribo Noord aangezien het een natuurlijke golfbreker is.
Vandaag
-
03:18
China neemt Amerikaanse kroon over voor snelste supercomputer ter wereld
-
01:34
Pokie: bijna 2.000 klachten onderzocht, bestanden worden opgeschoond
-
00:59
Column: Selectieve rechtvaardigheid van de VAR
-
00:26
Derde helft WK 2026: Zuid-Afrika wint historisch duel van Zuid-Korea en bereikt knock-outfase
-
00:10
Derde helft Wk 2026: Mexico wint overtuigend van Tsjechië en sluit groepsfase foutloos af
-
00:01
Misiekaba wil verpleegkundigen historisch beter belonen; nieuwe loonreeks naar regering
Gisteren
- Flessenhals Hormuz: schop onder de wereld om eindelijk te handelen
- Twee krachtige aardbevingen treffen Venezuela, gebouwen ingestort
- Tsang wil onderzoek naar UNESCO-risico voor historisch Paramaribo
- Derde helft WK 2026: Marokko breekt taai Haïti na spectaculaire strijd
- Derde helft WK 2026: Brazilië langs Schotland naar knockout-fase
- Contract voor aanpak Van 't Hogerhuysstraat getekend; Kuldipsingh kan snel van start
- Vakonderwijs krijgt impuls door samenwerking regering, Staatsolie en TotalEnergies
- Emoties en dreigementen in DNA: Wie bewaakt de waardigheid van het parlement?
- Derde helft WK 2026: Bosnië wint cruciale duel van Qatar dat veerkracht toonde
- Derde helft WK 2026: Canada ondanks nederlaag door naar de volgende ronde
- Arbeider in beeld als hoofdverdachte bij diefstal kluis aan Masonstraat
- Brunings: Eerste verkoop carbon credits; onderhandelingen met Bayer en Siemens in afrondende fase
- Derde helft WK 2026: Laatste groepswedstrijden zetten koers naar knock-outfase
- Suriname kan niet groeien zonder beter onderwijs
- Alibaba vecht Amerikaanse militaire blacklisting aan
- Wallerlei-Kumbangsila draagt na dertien jaar directeurschap bij COVAB over
- OWRO vraagt SRD 1 miljard extra: huidige begroting onvoldoende voor infrastructuurambities
- Buien en onweer trekken over het land; kans op wateroverlast
- Baarden, tatoeages en professionaliteit binnen politiekorps: tijd voor een moderne benadering
- OAS roept op tot herstel van democratie in Cuba, Nicaragua en Venezuela
- Inflatie stijgt naar 11,4 procent; prijzen in mei met 1,3 procent omhoog
- Derde helft WK 2026: Colombia breekt Congolees verzet en zet grote stap richting achtste finales
- SEOGS groeit uit tot breed zakelijk platform rond energieontwikkeling
- Tsang verwacht na vonnis snelle hervatting IDB-project van 't Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Enorme werkloosheid onder de jeugd en de vastgelopen arbeidsmarkt
- Derde helft WK 2026: Kroatië wint nipt van Panama en zet koers naar knock-outfase in Groep L
- DSB boekt recordwinst van bijna SRD 789 miljoen en keert dividend uit
- Simons en Mitchell zien kansen voor nauwere samenwerking binnen Caricom
- Regering wil achterstallige betalingen examinatoren uiterlijk vrijdag afhandelen
- Derde helft WK 2026: Engeland slaagt er niet in de Ghanese muur te slopen
- Verkaveling FAI gaat niet door
- Derde helft WK 2026: Portugal verpulvert Oezbekistan met 5-0
- Op zoek naar de narrow corridor
- Nieuwe gasvondst Petronas in Blok 52: president Simons maakt ontdekking bekend tijdens opening SEOGS
- Noersalim: meer dan 25 corruptiedossiers bij LVV
- Rechter stelt Staat in gelijk en schorst executie in zaak Baitali
- Ramdin opent OAS-vergadering: Samenwerking is geen keuze, maar noodzaak
- Monorath vraagt SRD 521 miljoen extra voor versterking veiligheidsdiensten
- Bee scherpt aanpak spookambtenaren aan: salarissen sneller geblokkeerd
- Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
- Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
- Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
- Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
- Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
- Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
- Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
- Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel