'Borstkanker samen bestrijden'
In Suriname is borstkanker de meest voorkomende kanker bij vrouwen. Sinds 2010 is kanker de tweede belangrijkste doodsoorzaak in Suriname, voorafgegaan door hart- en vaatziekten. Bij vrouwen is het hoogste kanker sterfte geregistreerd voor borstkanker, op de voet gevolgd door baarmoederhalskanker, schrijven de PAHO/WHO.
Borstkanker houdt in dat de normale cellen in één of beide borsten zich tot kwaadaardige gezwellen ontwikkelen. Vroege symptomen zijn een knobbel of verharding in de borst of oksel, pijnlijke en jeukende borsten en ongewone afscheiding uit de tepel(s).
Volgens de PAHO/WHO wordt borstkanker waarschijnlijk veroorzaakt door een combinatie van hormonale factoren (fysiologische), genetische factoren (moeder of zus met borstkanker), andere niet-hormonale fysiologische factoren (bijvoorbeeld leeftijd) en leefstijl factoren (bijvoorbeeld overmatig alcohol gebruik, overgewicht). Beschermende factoren zijn het geven van borstvoeding en regelmatig fysieke oefeningen.
Borstkanker is evenals baarmoederhalskanker mogelijk om in een vroeg stadium te ontdekken, zodat er behandeling kan plaatsvinden. Het is daarom belangrijk dat vrouwen (vooral >30 jaar) hun borsten regelmatig zelf onderzoeken, waardoor een eventuele knobbel of verharding vroegtijdig kan worden ontdekt en kan worden besproken met de huisarts. Indien nodig, kunnen ze dan ook vroegtijdig worden doorverwezen om een mammografie (röntgen foto van de borsten) te maken.
Voor een borstonderzoek in Suriname kan men onder andere terecht bij Halfhide & Hofwijk Radiologie Kliniek, Stichting Lobi Health Center, de internist- oncoloog bij het Academisch Ziekenhuis Paramaribo, St. Vincentius Ziekenhuis of het Diakonessenziekenhuis, schrijven de PAHO/WHO
Gisteren
- Ruim 100 decoraties met oog op 50 jaar Srefidensi
- Momar Pinas pleit voor duurzame vernieuwing openbaar vervoer
- Ancelotti krijgt voorwaardelijke celstraf voor belastingfraude in Spanje
- Cel voor verdachte die zich voordeed als politie-toppers Reumel, Palmtak en Isaacs
- Suriname eert Taskforce voor bijdrage aan malariavrije status
- Paus Leo: 'Onze wereld staat in brand'
- Man aangehouden met grote partij illegale sigaretten
- Gezin gekneveld bij brute overval
- Kan Suriname kiezen tussen China en de VS?
- Raadsman Lobo: Er vindt willekeur plaats van OM in de vervolging
- Bewolkt vandaag met kans op middagbuien
- China wijst kritiek VS over invloed in Suriname van de hand
- Voorbereidingen inauguratie Simons en Rusland in volle gang
- Getuige in strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- Geen ambtelijke status en dubbele salarissen meer voor DNA-leden
Eergisteren
- Open brief aan het nieuwe parlement
- Dodental in Texas stijgt na verwoestende overstromingen
- Somohardjo niet bang voor strafrechtelijk onderzoek CLAD-rapport door pg
- Hess trekt zich terug uit Blok 59 in Surinaams zeegebied
- De waarheid, de werkelijkheid en de leugen
- Betalingsregeling en schuldenkwijtschelding voor radio- en tv-sector
- Personeel CBvS voert prikactie: Eist duidelijkheid over cao-onderhandelingen
- Eenheid van kabinetsbeleid grootste uitdaging regering-Simons
- Santokhi wordt Assembleelid na presidentschap
- Wisselvallig weer vandaag: vochtig en warm
- Trumps deadline voor invoertarieven: Wat betekent dit voor de wereldhandel?
- Column: De pers is geen vijand, maar waakhond van de democratie
- Padieboeren eisen terstond uitbetaling achterstallige subsidiegelden