Notarissen als mediators in boedelzaken
De hofpresident gaf dit woensdag mee aan Surinaamse Notariële Beroepsorganisatie (SNB), tijdens de beëdiging van notaris Naomi Stekkel. Behandeling en richtige afwikkeling van onder andere boedels zal SNB-breed besproken moeten worden, merkte Rasoelbaks op. Een reglement voor alle notariaten is hierbij nodig, zodat de notarissen en kandidaat-notarissen een houvast hebben hoe te werken, welke instructies te hanteren en hoe te handelen bij scheidingen en delingen. “Er zijn vaak grote problemen hierover.”
Reglementeren betekent transparantie en uniformeren. Met een reglement weet men wat te verwachten. Het reglement moet dan wel gepubliceerd worden op de SNB-website en algemeen bekend worden gemaakt. Behalve het hof en heeft het Openbaar Ministerie een exemplaar nodig voor de toezichtstaak op het notariaat.
Rasoelbaks: “Er zijn namelijk nog te veel en onnodige zwarigheden procedures die bij de rechter belanden in het kader van de afwikkeling van boedels door notarissen.” Er zijn cases waarin de rechter scheiding en deling beveelt bijvoorbeeld nalatenschap. Personen (erfgenamen, deelgenoten) worden door de notaris opgeroepen, maar kunnen het niet eens worden. Vervolgens komt de zaak op het bord van de rechter om te beslissen.
Notarissen hebben liever dat de rechter oordeelt. Zo voorkomen zij een mogelijke tuchtzaak tegen zich, als zouden zij de cliënten onder druk hebben gezet om een keuze te maken. Voor SNB een taak weggelegd hoe dit vaagstuk geordend kan worden. Het hof is bereid om samen met de SNB te kijken naar een werkbaar kader en een reglement te helpen ontwikkelen.
SNB-penningmeester Madhuri Nannan Panday hield de nieuwe collega onder meer de ontwikkelingen rond de invoering van het nieuwe Burgerlijk Wetboek voor. Het SNB-bestuur heeft intussen zijn inzichten hierover gedeeld met het parlement en het Centrum voor Democratie en Rechtspleging is gestart met cursussen over de gewijzigde wetgeving. Voor het notariaat betekent dit onder meer akten en modellen aanpassen.
Nannan Panday deed via het hof een beroep op de regering om fondsen vrij te maken voor digitale voorzieningen, zodat digitale registers - waaronder het huwelijksgoederenregister, boedelregister en testamentenregister - elektronisch aangelegd, geraadpleegd en digitaal gevoed kunnen worden. “Zulks verhoogt de snelheid en efficiëntie”, voor burgers en alle betrokken actoren. “Immers een optimale dienstverlening staat en valt met een goed geautomatiseerd systeem”, stelde de penningmeester.
Waarnemend procureur-generaal Garcia Paragsingh wees Stekkel op haar zorg- en informatieplicht. Van de notaris wordt verwacht dat die cliënten omstandig inlicht over voorgenomen transacties. “Dat u hen wijst op de gevolgen en zich ervan vergewist dat men het ook heeft begrepen”, conform de vergewisplicht.
Stekkel is de 37e notaris in Suriname. Volgens de wet Notarisambt 2019 is er nog ruimte voor 13 nieuwe notarissen. Het hof beëdigde woensdag ook Chayenne Dollart als kandidaat-notaris. Evenals Stekkel kreeg ook Dollart in de verschillende felicitatieboodschappen de kernwaarden, do’s and don’ts van het beroep en wijze adviezen mee.
Dollart stond in haar dankwoord stil bij enkele beroepsuitdagingen. Zoals een juiste balans vinden tussen een correcte wijze uitoefenen van het ambt en het optimaal behartigen van de belangen en het tevredenstellen van cliënten die steeds mondiger worden. “Ook de samenwerking met de verschillende instanties waarvan het notariaat afhankelijk is, is een uitdaging en behoeft structurele verbetering.” De notariswet en de beroepsreglementen geven haar de nodige tools om de uitdaging aan te gaan.
Vandaag
-
08:47
Wie heeft de macht werkelijk in handen?
-
06:51
Verdachten die na inbraak werden klemgereden door politie veroordeeld
-
04:54
Veel bewolking met kans op wat regen
-
02:56
VS en Venezuela ruilen gevangenen uit
-
00:58
Suriname benadrukt inzet voor duurzame ontwikkeling op VN-top
-
00:01
Opheffen van het Perscentrum is meer dan een logistieke beslissing
Gisteren
- Vijf verdachten staan terecht voor diefstal; één ontsnapt uit cellenhuis
- Suriname in de schijnwerpers: de tragikomedie van deze week (17)
- Voetganger overlijdt na aanrijding aan Kwattaweg
- Lula: Amerikaanse importheffing onaanvaardbare chantage
- Stiefopa veroordeeld voor verkrachting tiener
- Zunder belicht oprichting en samenstelling Herdenkingscomité
- Dode en zwaargewonde Martin Luther Kingweg
- Veroordeelde moet SRD 284.000 betalen aan benadeelden
- Van der San: Verwijt over paniek zaaien onterecht
- Bewolking, maar ook heel warme perioden
- Noersalim: Suriname loopt kans op visexportverbod naar EU
- Misiekaba hekelt 'last-minute benoemingen' door voorganger
- Column: Geen volks- maar partij vertegenwoordigers
- Op de valreep reeks bevorderingen en benoemingen op Justitie en Politie
Eergisteren
- Nieuwe details: Piloot mogelijk oorzaak crash Air India
- Bromfietser beschoten in Leonardo da Vincistraat
- We hebben eigenlijk geen armoedevraagstuk
- Twee aangehouden voor reeks inbraken en bezit drugs
- Regering gaat RVI evalueren; te weinig informatie
- Vastgoedfraude: verdachte stuurde valse documenten via WhatsApp
- Brute overval Calcuttastraat: slachtoffer mishandeld, veel geld en sieraden buitgemaakt
- Territoriaal belastingstelsel voor Suriname
- Er komt absoluut geen kabinet van de 'First Gentleman'
- Pro-Russisch cybernetwerk opgerold
- Onweersbuien in de late nacht
- Staatshoofd Simons: Het pad van verandering is ingeslagen
- Column: Voetbal is ‘Big business’
- Simons pleit voor gezond fiscaal beleid en actieve productie-economie