Column: Dolfijnen in de regen
De laatste keer moet ergens begin jaren ’90 zijn geweest, toen ik bij een groot pr-bureau werkte. Daarna koos ik - en niet alleen omdat er doorgaans niets te beleven was tijdens personeeluitjes maar vooral omdat het me heerlijk leek om voortaan mijn eigen tijd in te delen en mijn eigen opdrachten te selecteren - voor een zelfstandig bestaan als freelancer. Zelf personeel aannemen was altijd zo ongeveer het laatste waar ik aan moest denken. Maar ik had me erbij neergelegd dat ik het mijn verdere leven vermoedelijk zonder personeelsuitstapjes zou moeten stellen. Zeker, ik miste vaak genoeg de vrijdagmiddagborrel op het werk maar na twee, drie telefoontjes vond ik meestal wel iemand die bereid was in het café als dorstige en onderhoudende collega op te treden.
Maar zaterdag was het heel anders. Het ging om het eerste personeelsuitje van kindermuseum Villa Zapakara. We waren met zijn twaalven: directie, medewerkers en die ene freelancer van de persberichten en publiciteit. Het museum was ’s middags twee uur eerder gesloten dan normaal omdat we de rivier op zouden gaan. Goed gevulde koelboxen mee, voldoende proviand aan boord.
Nou had het die middag al flink geregend maar de opklaringen konden elk moment doorzetten zodat we vanaf de boot nog van een aangename namiddag zouden genieten. Dacht het niet. Op weg naar Leonsberg nam het zicht af tot hooguit honderd meter voor een nieuwe sibibusi losbarstte. We haalden het net vanuit de auto naar het afdakje van de warung. Daar volgde crisisberaad. Mocht er ook maar iemand bang zijn, geen zwemdiploma bezitten, aanleg hebben voor zeeziekte of met een ander onoverkomelijk bezwaar zitten, dan zouden we de trip afblazen en een potje gaan bowlen in Suit. Ook heel leuk. Maar terwijl het water steeds harder naar beneden kletterde bleek het personeel unaniem. Weer of geen weer: we gingen gewoon de rivier op.
De steiger bij Leonsberg is best lang wanneer het hard regent en je maar beter geen sprintje kunt trekken op de spekgladde planken. Maar aan boord zat de stemming er meteen in. Die koelbox was niet voor niets mee en hoewel het flapperende zeil aan weerszijden niet bepaald waterdicht bleek, voelde niemand hoe koud en nat het eigenlijk was. Na een kwartier nam de regen af. We rolden de dekzeilen omhoog terwijl de bootsman een cd met hindoestaanse hits opzette. En jawel hoor: nog geen vijf minuten later zagen we de eerste vinnen. Iets later had iemand duidelijk een roze buik waargenomen. En verderop sprong er zelfs eentje in volle glorie boven de waterspiegel. Ze zijn muzikaal en stemmingsgevoelig en binnen de kortste keren bleken ze niet meer weg te slaan bij onze boot. Tot we heel even onze aandacht naar de pasteitjes en de huzarensalade verplaatsten. Dat moet hen op een idee hebben gebracht. Een beetje dolfijn krijgt op een goed moment ook trek natuurlijk.
Wij koersten door naar een voormalige plantage aan de Commewijnerivier. Daar staat een motel met een stuk of wat kamers en een prima keuken. Bara’s, doksen, sardientjes, chutney. De houten steiger werd intussen haarscherp uitgelicht door de ondergaande zon, die overigens vrijwel elke dag een ijzersterke reden vormt om in Suriname te zijn. De lucht verschoot in razend tempo van kleur.
Terug in de boot werd ik plots overvallen door een haast euforische stemming. Of zou het aan de koelbox hebben gelegen? Maar in een onbewaakt ogenblik bedacht ik dat ik later, veel later, wanneer er werkelijk helemaal niets meer te schrijven zou zijn, altijd nog een eigen bedrijf kon beginnen. Een branche schoot me niet meteen te binnen maar daar kwamen we wel uit. Het ging erom dat ik in het bedrijfsplan in elk geval personeeluitjes zou opnemen. Met de dolfijnentour bovenaan de lijst.
Diederik Samwel
Vandaag
-
08:45
Vrouw ernstig gewond bij woningbrand aan Ramgoelamweg
-
06:48
EBS zet juridische strijd tegen vakbondsleider Hellings voort met hoger beroep
-
04:51
Nat en benauwd: kans op regen- en onweersbuien
-
02:02
VES betwist begrotingstekort van 5,1%: Werkelijk tekort is 7,7% van BBP
-
00:59
Column: Terwijl iedereen wil scoren
-
00:00
Kabinet President krijgt begroting van ruim SRD 1,2 miljard
Gisteren
- Brug over oostelijke grens biedt ontwikkelingsperspectieven
- Derde helft WK 2026: Welke sub-Sahara Afrikaanse landen maken de beste kans?
- GBB moet SRD 128 miljoen betalen aan vonnissen, slechts SRD 32 miljoen op begroting
- Gewapende roofoverval aan Topaasstraat: circa USD 200.000 buitgemaakt
- Eerste editie van Boeken, Bier en Meer succesvol van start
- Simons: Onderwijs sleutel tot armoedebestrijding en duurzame ontwikkeling
- Grankreek eist duidelijkheid over onderzoek naar zandafgravingen
- Hof van Justitie ontbeert in begroting ruim SRD 300 miljoen
- Krachtige aardbeving treft Filipijnen, minstens 15 doden en tsunami-waarschuwingen
- Kluis met groot geldbedrag gestolen bij inbraak in cambio
- Quota Men Cook Out levert bijna US$ 150.000 op voor maatschappelijke projecten
- Bijna 90% begroting Openbaar Ministerie gaat op aan personeelskosten
- Warm en benauwd weer met kans op zware regen- en onweersbuien
- Iran vuurt raketten af op Israël na aanval op Beiroet
- Column: Feest van voetbal, schaduw van oorlog
- Regering in lastige positie bij zoeken oplossing asfalteringsproject Van ’t Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 927
- Derde helft WK 2026: Van 'groep des doods' tot verrassingen
- Sociale bescherming is een kinderrechtenkwestie
- SVB verdedigt keuze voor verkoop WK-kaarten via externe partij
- Begroting DNA stijgt met 53%; SRD 125 miljoen extra voor nieuwe vergaderzaal
- Woning Robijnstraat in vlammen opgegaan: bedlegerige man naar SEH afgevoerd
- Kinderen leren over de gevolgen van illegale visserij
- Een verdiende herwaardering van Ramsewak Shankar
- Politieagent in buik geschoten na achtervolging aan de Nieuw Weergevondenweg
- Nieuw Directoraat Burgerzaken krijgt begroting van ruim SRD 361 miljoen
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en regen
- 100 dagen oorlog tegen Iran: Trump slaagt er niet in steun in de VS te mobiliseren
- Staatsschuld stijgt naar SRD 189,9 miljard
- Begroting 2026 fors verhoogd: uitgaven stijgen met SRD 16 miljard; tekort 5,1% BBP